Kent, Ohio (City of Kent, Ohio) është një qytet në qarkun Portageshtetit federal Ohio, SHBA. Në Kent, Ohio jetojnë 28904 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 1217 banor/km2 (3152 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 24.04 km2 (9.28 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 320 m (1050 ft).

Kent, Ohio
City of Kent, Ohio
qytet
Downtown Kent, September 2009
Downtown Kent, September 2009
Stema zyrtare e Kent, Ohio
Popullsia
 • Gjithsej28.904
Faqja zyrtarekentohio.org

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Kent, Ohio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale