Kingston është kryeqyteti i Xhamajkës, ndodhet në bregdetin juglindore të ishullit.

Kingston
Qytet
Motoja Qyteti i cili ka fundacione
noform
Vendndodhja
Kingston is located in Xhamajka
Kingston
Kingston

Koordinatat: 17°59′V 76°48′P / 17.983°V 76.800°P / 17.983; -76.800

Administrimi
Shteti Flamuri Xhamajka
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 480 km2
Lartësia 9 m (m.n.d.)
Popullsia 1,041,084 banorë
Dendësia 1,358 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1692
Zona Kohore EST (UTC-5)

AeroportiRedakto

Aeroporti ndërkombëtar Noman Manley ndodhet në jug të ishullit, 19 kilometra larg qendrës së qytetit.

BinjakëzimetRedakto