Knut Hamsun

novelist norvegjez

Knut Hamsun lindi në Vågå në vitin 1859 dhe vdiq në vitin 1952, ishte shkrimtar norvegjez i rritur në pjesën veriore të Norvegjisë.

Knut Hamsun Nobel prize medal.svg
Knut Hamsun.jpeg
Knut Hamsun në moshën 31 vjeçare
U lind më4 gusht 1859
Vågå Norvegji
Vdiq më19 shkurt 1952
Grimstad, Nørholm, Norvegji
KombësiaNorvegjez
Gjinitë letrarePoet, Dramaturg, Kritik

Debutoi me librin "Uri" (1890). Stili dhe përmbajtja e librave të Hamsun dallon nga epoka e realizimit që mbretëronte atëherë në mesin e shkrimtarëve. Hamsun e preokuponin mendimet dhe ndjenjat e individit.

Gjatë luftës së dytë botërore, Norvegjia u okupua nga Gjermania naziste dhe Hamsun u bë simpatizues i nazistëve. Pas mbarimit të luftës u zhvillua një proçes gjyqësor ku shteti akuzoi Hamsun për tradhti, por ai nuk u dënua për shkak se u shpall i sëmurë psiqikisht.

Fitoi Çmimin Nobel për Letërsi në vitin 1920.

LibraRedakto

Libra në gjuhën shqipeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto