50°21′35″N 7°35′52″E / 50.35972°N 7.59778°E / 50.35972; 7.59778

Koblenci
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej106,655 (qershor 2.006)
{{{postal_code_type}}}
56001–56077
Faqja zyrtareKoblenz.de

Koblenci (gjer. Koblenz , frëngjisht Coblence) është një qytet i madh në veri të Rheinland-Pfalz. Qyteti si një ndër qytetet e mëdha rradhitet i treti me rradhë, menjëher pas Mainc dhe Ludvihshafen. Aty ka selinë universiteti Koblenz Landau drejtorati i Strukturës dhe dhënies leje, si dhe qarqet udhëheqëse të Koblenzit, Gjykata supreme Gjermane si dhe të Rheinland-Pfalz.

Koblenci njihet si një prej qytetve më të vjetra në Gjermani. Më vitin 1992 u kremtua 2000 vjetori i ekzistimit të saj. Në latinisht qyteti është quajtur Confluentes (shqip rrjedhja e përbashkët) ngase kishte shtrirjen te lumi Rhein. Që nga viti 1962 Koblenci njihet si qytet i madh i cili numëron më shumë se 100.000 banorë.Koblenci ëshë qyteti më i vogël ne Gjermani prej qyteteve më të mëdha

Qytete tjera të mëdha në vazhdimësi janë Boni dhe Mainci.

Historia Redakto

Gjeografia Redakto

Demografia Redakto

Ekonomia Redakto

Kultura Redakto

Politika Redakto

Shih edhe Redakto


Lidhje të jashtme Redakto

Islamizmi Redakto

Në maj 2004 u ndërtua ne lagjen Lützel një xhami Tahir-xhamija. Kjo është xhamija e parë me minare në Koblenz. Nga Graniti