Njësia administrative Lumas

(Përcjellë nga Komuna Lumas)
Njësia administrative Lumas
Njësia administrative Lumas is located in Shqipëria
Njësia administrative Lumas
Njësia administrative Lumas
Njësia administrative Lumas (Shqipëria)
40°50′00″V 20°00′00″L / 40.833333°V 20°L / 40.833333; 20Koordinatat: 40°50′00″V 20°00′00″L / 40.833333°V 20°L / 40.833333; 20
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku {{{QARKU}}}
Rrethi Bashkia Kuçovë
Të dhënat bazë
Sipërfaqja 68,55 km²
Popullsia
Dendësia e popullsisë
7030 banorë
102 ban/km²
Faqja zyrtare
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Njësia Administrative Lumas është një Njësi AdministrativeBashkinë KuçovëShqipëri.[1]

Zbulimet e kryera ne vitin 1975 në shpellën e Xhixhilesë, ku janë gjendur enë të ndryshme prej balte, arme të lashtësisë si shpata, helmeta, mburoja dhe vizatime e relieve të ndryshme në faqet e brendëshme të shpellës, tregojnë që komuna ka qënë e banuar që në kohët e lashta.

VendbanimetRedakto


BurimetRedakto

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edheRedakto