Njësia administrative Melan

(Përcjellë nga Komuna Melan)
Njësia administrative Melan
Njësia administrative Melan is located in Shqipëria
Njësia administrative Melan
Njësia administrative Melan
Njësia administrative Melan (Shqipëria)
41°39′15″V 20°27′55″L / 41.6542°V 20.4653°L / 41.6542; 20.4653Koordinatat: 41°39′15″V 20°27′55″L / 41.6542°V 20.4653°L / 41.6542; 20.4653
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Dibrës
Rrethi Rrethi i Dibrës
Të dhënat bazë
Sipërfaqja 65,5 km²
Popullsia (2005) 4.653 banorë
Faqja zyrtare
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Melan është një komunëShqipëri.

GjeografiaRedakto

Komuna Melan shtrihet në pjesën lindore të rrethit të Dibres, 10 km në jug të malit të Korabit si dhe rrëzë vargmalit të Deshatit poshtë majës së Velivarit deri në luginën e Drinit në Perëndim. Lartësia mbi nivelin e detit varion nga 680m deri në 780m.

Komuna Melan ka një siperfaqe prej 65,5 km² dhe një popullsi 4.653 banorë. Ajo është e përbërë nga 12 fshatra dhe funksionon si komunë që nga viti 1992.

VendbanimetRedaktoBurimetRedakto

Shiko edheRedakto