Hape menynë kryesore

Komuna e Ibrahimovës është komunë që shtrihet në pjesën qendrore-veriore të Maqedonisë duke u kufizaur me komunat e Studenicanit, Zelenikoves, Cashkes, Veleshit, Sv. Nikolles, Kumanoves, Ilindenit dhe Gazi Babes. Qendra e komunës gjendet në Ibrahimovë qe eshte dhe fshati me i madh i komunes.

Komuna e Ibrahimovës
Општина Петровец
Komunë
noform
Kuvendi i komunës
Flamuri_figura
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Ibrahimovës is located in Republika e Maqedonisë
Komuna e Ibrahimovës
Komuna e Ibrahimovës

Koordinatat: 41°56′0″V 21°36′0″L / 41.93333°V 21.60000°L / 41.93333; 21.60000

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni i Shkupit
(Rajonet e RM)
Zyrat Ibrahimovë
Kryetari i komunës Borçe Mitevski
Partia OBRM-PDUKM
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 201.93 km2
Popullsia 8,255 banorë
Dendësia 40.88 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1043
Prefiksi 31
Targa SK
Koordinatat 41° 56′ 0″ Veri

21° 36′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare http://www.opstina-petrovec.gov.mk

EkonomiaRedakto

Popullata e komunës së ... më së shumti merret me ...

DemografiaRedakto

Komuna e Ibrahimovës deri në vitin 1996 ka bërë pjese në komunën e Gazi Babës pjese e Komunës së Shkupit. Komuna sipas numërimit të popullsisë në vitit 1994 numëronte 8123 banorë. Në vitin 2002 numëronte 8255 banorë sipas kësaj përbërje etnike:

GjeografiaRedakto

 
Pozicioni Gjeografik i Komunes dhe vendbanimet

VendbanimetRedaktoShiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto