Disambig.svg Ky artikull merret me komunën, për qytetin shiko: Rozhaja


Komuna e Rozhajës është njësi administrative e nivelit lokal në Mal të Zi. Qendër e kësaj njësie është vendbanimi me të njëjtin emër.

Komuna e Rozhajës
Komunë
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Qarku ska
Kryetari i Bashkisë Nusret Kalač
Partia (DPS)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 432 km2
Popullsia 22,693 banorë
Dendësia 52,5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal -
Prefiksi +382 87
Faqja Zyrtare www.rozaje.cg.yu

Pak historiRedakto

EkonomiaRedakto

DemografiaRedakto

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së vitit 2011, komuna e Rozhajës ka 23,312 banorë me 5684 ekonomi familjare dhe 6676.[1]

Përbërja nacionale 2011
Populli Banorë Përqindja
Boshnjak 19.269 83,91
Shqiptar 1.158 5,04
Mysliman 1.044 4,55
Serb 822 3,58
Malazezë 471 1,75
Të pa përcaktuar 72 0,31
Të tjerë 198 0,86

Sipas regjistrimit të fundit të vitit 2003 komuna e Rozhajës ka pasë 22.693 banorë, të shpërndarë në 26 vendbanime.

Vendbanimet shqiptare të komunës së Rozhajës

Ndër vendbanimet shqiptare të komunës së Rozhajës janë : Ballotiqi, Boxhovi, Vuçi, Llomnica e Epërme, Dacaj, Bukeli i Epërm, Bukeli i Poshtëm, Ibërci, Kolena, Plluncaj, Rozhaja, Seoshnica, Cërnokërpi.

VendbanimetRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shiko edhe këtëRedakto

BurimetRedaktoLidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Komuna e Rozhajës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Koordinatat: 42°49′59.88″V 20°10′0.12″L / 42.8333000°V 20.1667000°L / 42.8333000; 20.1667000