Pauçinë, (malazezisht: Паучина/Paučina) është vendbanim në Komunën e RozhajësMal të Zi.

Pauçina
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Komuna Rozhajë

GjeografiRedakto

DemografiRedakto

Shumica e njerëzve në fshatin Pauçinë mund të flasin shqip dhe një pjesë e popullsisë ka emigruar në Kosovë, në mes dhe fund të shekullit 20.[1]

Lidhje të jashtmeRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Mark Krasniqi, (1984), Lugu i Baranit: Monografi Etno-gjeografike, Akadamia e Shkencave dhe e Artave e Kosovës, Prishtina, fq. 106-107, 109.