Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1960.

Ky ishte edicioni i 11të i Kupës në Shqipëri. Nisi në Pranverë, 1960 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1960 me ndeshjet Finale.

KF Partizani ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 4të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KS Dinamo. Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati ishte i barabartë në të dy ndeshjet, fituesi vendosej me goditje këndi.

Sezoni i kaluar: 1958. Sezoni i rradhës: 1961.

Turi i 1rëRedakto

Ndeshjet u luajtën në Mars, 1960*

  • Rezultatet nuk dihen.

Turi i 2tëRedakto

Ndeshjet u luajtën në Mars, 1960.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Korabi 0 - 4 0 - 10 0 - 14 Dinamo
Besëlidhja 0 - 1 1 - 5 1 - 6 17 nëntori/Tirana
Lokomotiva/Teuta 1 - 7 0 - 2 1 - 9 Partizani
Tomori 1 - 1 1 - 4 2 - 5 Labinoti/Elbasani
Luftëtari 2 - 3 0 - 2 2 - 5 Vllaznia
Skënderbeu 2 - 1 4 - 0 6 - 1 Tërbuni
Erzeni 1 - 1 2 - 6 3 - 7 Besa
Flamurtari 2 - 0 1 - 0 3 - 0 Ylli Kuq/Pogradeci

Cerek FinaletRedakto

Ndeshjet u luajtën në 1960. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Vllaznia 1 - 1 0 - 4 1 - 5 KF Skënderbeu
KF Partizani 2 - 0 5 - 0 7 - 0 KS Elbasani
KS Besa 0 - 0 1 - 1 1 - 1(g.këndi) FK Flamurtari
KS Dinamo 2 - 1 2 - 1 4 - 2 KF Tirana

Gjysmë FinaletRedakto

Ndeshjet u luajtën në 1960. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Partizani 2 - 2 1 - 2 3 - 4 KS Dinamo
FK Flamurtari 1 - 1 4 - 3 5 - 4 KF Skënderbeu

FinaleRedakto

Ndeshjet u luajtën në maj, 1960. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
maj 1960 FK Flamurtari 0 - 1 0 - 1 0 - 2 KS Dinamo

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto