Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1975-76.

Ky ishte edicioni i 24të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1975 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1976 me ndeshjet Finale.

KS Elbasani ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 1rë edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KF Tirana. Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive.

Sezoni i kaluar: 1974-75. Sezoni i rradhës: 1976-77.

Turi i 1rëRedakto

Ndeshjet u luajtën në gusht, 1975*

  • Rezultatet nuk dihen.

Turi i 2tëRedakto

Ndeshjet u luajtën në janar, 1976.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Punëtori/Albpetrol 1 - 1 1 - 1 2 - 2(p) Lokomotiva/Teuta
Flamurtari 1 - 0 1 - 2 2 - 2(p) Labinoti/Elbasani
Besëlidhja 0 - 1 0 - 3 0 - 4 Partizani
Luftëtari 0 - 0 0 - 1 0 - 1 Besa
Skënderbeu 1 - 0 3 - 0 4 - 0 Traktori/Lushnja
Dajti/Kamza 0 - 1 0 - 5 0 - 6 Vllaznia
17 nëntori/Tirana 2 - 0 3 - 0 5 - 0 Naftëtari
Dinamo 3 - 0 0 - 0 3 - 0 Shkëndija Tiranë

Cerek FinaletRedakto

Ndeshjet u luajtën në 1976. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Dinamo 1 - 1 1 - 0 2 - 1 KS Vllaznia
KS Besa 1 - 0 0 - 2 1 - 2 KF Skënderbeu
KF Partizani 0 - 0 0 - 1 0 - 1 KF Tirana
KS Teuta 1 - 0 0 - 0 1 - 0 KS Elbasani

Gjysmë FinaletRedakto

Ndeshjet u luajtën në 1976. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Teuta 0 - 1 1 - 1 1 - 2 KF Tirana
KS Dinamo 2 - 1 0 - 2 2 - 3 KF Skënderbeu

FinaleRedakto

Ndeshjet u luajtën në maj, 1976. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
maj 1976 KF Tirana 3 - 1 1 - 0 4 - 1 KF Skënderbeu

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto