Kylie Ann Minogue lindi më 28 maj 1968. Është një këngëtare australiane dhe fitues e çmimit Grammy, po ashtu dhe aktore rastësishme. Minogue ngriti famë në fundin e viteve 1980, si rezultat të rolit saj në serinë australiane (soap opera) Neighbours, para se ajo filoi karrierën si këngëtare popit.

Kylie Minogue
Kylie Minogue Cannes.jpg
Informacione
EmriKylie Ann Minogue
Lindja (1968-05-28) 28 Maj, 1968 (52 vjeç)
Flag of Australia.svg Melbourne, Australia
ZhanriPop, synthpop, electropop, dance-pop, disco
Profesion(e)Këngëtare, kompozitore, aktore
LabelPWL, Deconstruction, Parlophone
Vite aktiv1987–prezentë

Ne 2005 zbuloi qe ishte e semure me kancer dhe vendos te kurohet, per rrjedhim anullon turin e saj te quajtur "Showgirl". Por e kalon semundjen dhe ne 2007 rikthehet perseri ne skene.

AlbumetRedakto

 • Kylie (1988)
 • Enjoy Yourself (1989)
 • Rhythm of Love (1990)
 • Let's Get to It (1991)
 • Kylie Minogue (1994)
 • Impossible Princess (1997)
 • Light Years (2000)
 • Fever (2001)
 • Body Language (2003)
 • X (2007)
 • Aphrodite (2010)
 • Kiss Me Once (2014)
 • Kylie Christmas (2015)
 • Golden (2018)

  Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.