Leif Evert Larsson (10 dhjetor 1921 - 8 shtator 1975)[1] ishte futbollistë suedezë dhe u bë golëshënuesi më i mirë në Allsvenskan 1934-44.

Leif Larsson
Të dhënat personale
Emri i plotëLeif Evert Larsson
Data e lindjes10 dhjetor 1921
Vendi i lindjesGöteborg, Suedi
Data e vdekjes8 shtator 1975
Vendi i vdekjesGöteborg, Suedi
PozicioniSulmues
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1938-1946IFK Göteborg
1946-1950GAIS
1950-1954IFK Vårgårda
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

KarrieraRedakto

Gjatë karrierës së tij, ai luajti në nivelin e lartë për IFK Göteborg dhe GAIS. Në sezonin 1934-44 u bë golëshënuesi më i mirë në Allsvenskan me 19 gola të shënuar. Nga viti 1950 deri më 1954, Larsson luajti për IFK Vårgårda.

ReferimetRedakto

  1. ^ "Leif "Sotarn" Larsson 1921-1975". Wårgårda Idrottshistoriska Sällskap. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)