51°02′N 06°59′E / 51.033°N 6.983°E / 51.033; 6.983

Leverkusen
Flamuri i {{{official_name}}}
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej161.540
{{{postal_code_type}}}
51368, 51381
Faqja zyrtarewww.leverkusen.de/

Leverkusen është qytet në Nordrhein-Westfalen. Leverkuseni kufizohet me qytetin e Këlnit dhe në veri me Dyzeldorfin. Në fund të vitit 2007, qyteti kishte 161 345 banorë. Më parë, Leverkuseni ishte fshat i cili kishte emrin Wiesdorf.

Gjeografia

Redakto

Qyteti përfshin vendin Bergisches dhe ndodhet në Rhein në anën lindore rreth 15 km veri të Këlnit.

Binjakëzimet

Redakto

Galeria

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto