Leverkusen

komunë në Gjermani

Coordinates: 51°02′N 06°59′E / 51.033°N 6.983°E / 51.033; 6.983

Leverkusen është qytet në Nordrhein-Westfalen. Leverkuseni kufizohet me qytetin e Këlnit dhe në veri me Dyzeldorfin. Në fund të vitit 2007, qyteti kishte 161 345 banorë. Më parë, Leverkuseni ishte fshat i cili kishte emrin Wiesdorf.

Leverkusen
Leverkusen-Schloss-Morsbroich Hauptgebäude.jpg
Flamuri i {{{official_name}}}
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej161.540
{{{postal_code_type}}}
51368, 51381
Faqja zyrtarewww.leverkusen.de/

GjeografiaRedakto

Qyteti përfshin vendin Bergisches dhe ndodhet në Rhein në anën lindore rreth 15 km veri të Këlnit.

BinjakëzimetRedakto

GaleriaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto