Lubjana ose Lublana (Anglisht:ljuːbliˈɑːnə, liˌuː - /,Sllovenisht: [ljuˈbljàːna] lokalisht [luˈblàːna]; e njohur edhe me emra të tjerë historikë si gjermanisht: Laibach) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Sllovenisë. Ka qenë qendra kulturore, arsimore, ekonomike, politike dhe administrative e Sllovenisë së pavarur që nga viti 1991.

Lubjana
Qytet
Vendndodhja
Lubjana is located in Sllovenia
Lubjana
Lubjana

Koordinatat: 46°03′20″V 14°30′30″L / 46.05556°V 14.50833°L / 46.05556; 14.50833

Administrimi
Shteti Flamuri Sllovenia
Bashkia Bashkia Qytet e Lubjanës
Kryetari i Bashkisë Zoran Janković
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 163,8 km2
Lartësia 295 m (m.n.d.)
Dendësia 1.695 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 1000—1211, 1231, 1260, 1261
Prefiksi 01
Aeroporti Aeroporti Jože Pučnik i Lubjanës (Codi IATA: LJU)
Koordinatat 46° 03′ 20″ Veri

14° 30′ 30″ Lindje

Faqja Zyrtare www.ljubljana.si
Lubjana

Pak historiRedakto

Gjatë antikitetit, si një qytet romak u njihte me emrin Emona. Vetë Ljubljana u përmend për herë të parë në gjysmën e parë të shekullit të 12-të. I ndodhur në mes të një rruge tregtie midis Detit Adriatik verior dhe rajonit të Danubit, ishte kryeqyteti historik i Karniolës, një nga pjesët e banuara me SllovenMonarkinë e Hapsburgëve. Ishte nën sundimin e Hapsburgëve nga Mesjeta deri në shpërbërjen e Perandorisë Austro-Hungareze në 1918. Pas Luftës së Dytë Botërore, Ljubljana u bë kryeqyteti i Republikës Socialiste të Sllovenisë, pjesë e Republikës Federale Socialiste të Jugosllavisë. Qyteti e ruajti këtë status derisa Sllovenia u bë e pavarur në 1991 dhe Ljubljana u bë kryeqyteti i shtetit të sapoformuar.

EkonomiaRedakto

DemografiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shiko edhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto