Lewis Thornton Powell (22 prill 1844 - 7 korrik 1865), i njohur edhe si Lewis Payne dhe Lewis Paine, ishte një amerikanqë u përpoq të vriste Sekretarin e Shtetit William H. Seward më 14 prill 1865, dhe një bashkë-komplotist në komplotin e vrasjes së Lincoln. Powell ishte një ushtar i Konfederatës i plagosur në Betejën e Gettysburgut. Ai më vonë shërbeu në Mosby's Rangers përpara se të punonte me Shërbimin Sekret të Konfederatës në Maryland. Ai u takua me John Wilkes Booth dhe u rekrutua në një komplot të pasuksesshëm për të rrëmbyer Lincoln. Më 14 prill, Booth vendosi të vras Lincoln, Seward dhe Zëvendës Presidentin Andrew Johnson.

Powell në USS Saugus, 1865

Powell iu dha detyra të vriste Seward. Ai u ndihmua nga David Herold, i cili udhëzoi Powell në shtëpinë e Seward dhe mbajti kuajt gati për arratisjen. Powell plagosi rëndë Seward dhe Herold iku para se Powell të dilte nga shtëpia e Seward. Powell humbi rrugën e tij në qytet dhe tre ditë më vonë mbërriti në një shtëpi konviktesh të drejtuar nga Mary Surratt, nëna e bashkë-komplotistit John Surratt. Rastësisht, policia po kontrollonte shtëpinë në atë moment dhe arrestoi Powell. Powell dhe tre të tjerë, përfshirë Mary Surratt, u dënuan me vdekje nga një gjykatë ushtarake dhe u ekzekutuan në Arsenalin e Uashingtonit.

Jeta e hershme Redakto

Lewis Powell lindi në Randolph County, Alabama, më 22 prill 1844, te George Cader dhe Patience Caroline Powell. Ai ishte djali më i vogël në një familje me tetë fëmijë.[1] Në vitin 1848, familja u transferua në Stewart County, Georgia, ku babai i tij kishte marrë një takim si pastor i Kishës Beulah në fshatin Green Hill.[2] Rreth kësaj kohe, babai i Powell liroi tre skllevërit që ai zotëronte.[3] Powell dhe vëllezërit e motrat e tij u edukuan të gjithë nga babai i tyre, i cili ishte drejtori lokal i shkollës.[4]

Në vitet e tij të hershme, Powell u përshkrua si i qetë dhe introvert, dhe u pëlqye shumë nga të tjerët. Ai kënaqej me gdhendje, peshkim,[5] duke kënduar,[6] duke lexuar dhe studiuar.[4] Ai gjithashtu e donte shumë të ndiqte kishën, shkollën e së dielës dhe mbledhjet e lutjes.[5] Ai shpesh kujdesej për kafshë të sëmurë dhe endacakë, duke fituar pseudonimin "Doktor" nga motrat e tij. Por Powell gjithashtu mund të ishte jashtëzakonisht kokëfortë, dhe e gjithë familja ishte e njohur për tundimet e tyre të nxehta.[5]

Kur Powell ishte 13 vjeç, ai u godit në fytyrë nga mushka e familjes, duke thyer nofullën e tij. Pushimi shërohet në atë mënyrë që e bëri anën e majtë të nofullës së tij më të spikatur.[4] Vitet e adoleshencës së vonë të Powell kaluan në lëvizje. George Powell bashkë-nënshkroi një kredi për një mik të familjes, dhe kur ai mik dështoi në vitin 1859, Powells u detyruan të shesin fermën e tyre për të bërë mirë borxhin.[7] Powells u transferua në të njëjtin vit në fshatin Bellville në Hamilton County, Florida.[7][4] Një vit më pas, George Powell themeloi një kishë në Apopka, një qytet në kufirin midis qarkut Orange dhe Seminole, dhe familja mori vendbanimin në një fermë gjysmë milje jashtë Stacionit të Live OakSuwannee County.[8]

Komploti për vrasjen e Lincoln Redakto

Është e paqartë kur Powell mësoi se komploti i rrëmbimit ishte kthyer në një atentat. Një burrë i përshtatshëm me përshkrimin e Powell u shfaq në shtëpinë e Seward atë ditë për të pyetur në lidhje me shëndetin e Sekretarit. Vetë Powell ishte në kundërshtim. Ai dikur tha se mësoi se ishte për të vrarë Seward në mëngjes të premten, 14 prill, por më vonë pretendoi se nuk e dinte deri në mbrëmjen e 14 prillit.[9]

Pasditen e 14 prillit, John Wilkes Booth mësoi se Abraham Lincoln do të marrë pjesë në një shfaqje në Teatrin e Fordit atë natë. Booth vendosi që kishte ardhur koha për të vrarë Lincoln.[10][11] Booth dërgoi David Herold për t'i thënë Powell lajmet. Të dy burrat me siguri kaluan pasditen dhe mbrëmjen e hershme në Sallën e Muzikës Canterbury në Pennyslvania Avenue, ku Powell u takua dhe ndoshta pati një provë me Mary Gardner, një interpretues atje.[12]

Në ora 20:45. atë natë, Booth, Atzerodt, Herold dhe Powell u takuan në dhomën e Powell në Shtëpinë Herndon në Uashington, D.C., ku Booth caktoi role.[10][11] Ata do të godisnin atë natë, tha Booth. Powell (i shoqëruar nga Herold) ishte për të shkuar në shtëpinë e Sekretarit të Shtetit William H. Seward dhe e vrau. Atzerodt ishte për të vrarë Zëvendës Presidentin Andrew Johnson.[13] Booth ishte për të vrarë Lincoln në Teatrin e Fordit.

Sulmi ndaj Seward Redakto

 
Powell duke sulmuar Frederick Seward pasi tenton ta vras atë

Rreth orës 22:10, në të njëjtën kohë Booth u nis për në vendin presidencial të pakontrolluar në Teatrin e Fordit, Powell u shoqërua në rezidencën Seward në Sheshin Lafayette afër Shtëpisë së Bardhë nga David Herold. Seward ishte plagosur në një aksident të mëparshme me karrocë më 5 prill dhe pësoi një tronditje, nofull të thyer, krahun e djathtë të thyer dhe shumë lëndime serioze. Gazetat lokale raportuan se Seward ishte në konkluzione në shtëpi, kështu që Powell dhe Herold dinin se ku ta gjenin. Powell ishte i armatosur me një revolver Whitney dhe thikë të madhe, dhe kishte pantallona të zeza, një pallto të gjatë, një jelek gri, një pallto fustani gri dhe një kapelë me një buzë të gjerë.[14][15] Herold priti jashtë, duke mbajtur kalin e Powell. Powell trokiti dhe ra zilen, dhe derës iu përgjigj William Bell. Duke mbajtur një shishe të vogël, Powell pretendoi se mjeku i Seward, T. S. Verdi, kishte dërguar ndonjë ilaç në shtëpi. Bell ishte i dyshimtë, pasi Verdi ishte larguar nga shtëpia vetëm një orë më parë dhe kishte lënë udhëzime që Seward të mos shqetësohej. Bell i kërkoi Powell të priste, por Powell e shtyu atë dhe filloi të ngjitej shkallët në dhomat e gjumit të katit të dytë.[15]

Djali i Seward, Frederick W. Seward, u shfaq në krye me rrobat e tij të natës. Ndërsa Powell arriti në katin e dytë, Frederick urdhëroi Powell të ndalet. Vajza e Seward, Fanny Seward, mbërtheu kokën nga dera e dhomës së gjumit të babait të saj dhe paralajmëroi burrat se Seward ishte duke fjetur. Ajo u kthye më pas në dhomën e gjumit.[16] Powell tha që po jepte ilaç dhe Frederiku kërkoi shishen. Powell ia dha atë, pastaj nxori revolverin e tij dhe nxori këmbëzën me fuçinë e armës kundër gjoksit të Frederikut.[15] Revolja nuk gjuajti, dhe Powell goditi me pistoletë Frederick pa pushim. Bell iku nga shtëpia duke bërtitur "Vrasje! Vrasje!" dhe u nis për në ndihmë të zyrës së gjeneralit Christopher C. Augur, derën tjetër. I tmerruar, Heroldi lidhi kalin e Powell në një pemë dhe iku me vrapin e tij.[15]

Powell tani nxori thikën e tij dhe ia plasi derës së dhomës së gjumit të Seward. Brenda ishin infermieri i ushtrisë së Seward, rreshter George F. Robinson dhe Fanny Seward. Powell goditi Robinson në parakrah dhe ushtari ra. Powell goditi Fanny në fytyrë dhe u hodh në shtrat. Ai filloi me egërsi të ther Seward në kokë dhe në fyt. Sidoqoftë, Seward kishte veshur një copë metali dhe kanavacë në nofullën e tij, e cila devijonte pjesën më të madhe të goditjeve të Powell. Sidoqoftë, Powell arriti të presë nëpër faqe të djathtë të Seward dhe përgjatë fytit të tij të djathtë, duke shkaktuar një sasi të madhe të rrjedhjes së gjakut. Duke besuar Seward të vdekur, Powell hezitoi. Vetëm atëherë, djali tjetër i Seward, Augustus Henry Seward, u hodh në dhomë. Powell e goditi me thikë disa herë. Augustus e tërhoqi Powell mbi dysheme. Robinson dhe Augustus Seward u munduan me Powell-in e fortë dhe të pashuar. Powell goditi me thikë Robinson në kraharor dhe shpatull dhe rrëzoi një pjesë të kokës së Augustit nga koka e tij.[17]

Duke ikur nga dhoma, Powell u përball nga lajmëtari i Departamentit të Shtetit Emerick "Bud" Hansell në korridor. Hansell sapo kishte mbërritur në shtëpi çaste më parë dhe e gjeti derën e përparme. Ndërsa Hansell u kthye të ikte, Powell e goditi me thikë në shpinë. Powell doli nga shtëpia dhe hodhi thikën e tij në hendekun e rrugës.[18]

Largimi dhe kapja Redakto

Powell tani e kuptoi që Herold e kishte braktisur. Powell nuk kishte pothuajse asnjë njohuri për rrugët e Uashingtonit, D.C., dhe pa Herold ai nuk kishte asnjë mënyrë për të gjetur rrugët që do të përdorte për rrugën e tij të arratisjes.[18][19] Ai e hipi kalin e tij dhe filloi të hipte me një ritëm relativisht të ngadaltë në veri, në 15th Street.[18]

Powell u kap në shtëpinë e Mary Surrat. Ai u burgos brenda USS Saugus. Ai u indentifikua si personi i cili sulmoi Seward nga William Bell dhe Augustus Seward.[20]

Ekzekutimi Redakto

 
Mary Surratt, Lewis Powell, David Herold, dhe George Atzerodt

Një trekëmbësh u ndërtua për të katër të dënuarit për t'u varur menjëherë.[21][22] Powell kërkoi të shihte gjeneralin Hartranft dhe i bëri përshtypje atij edhe një herë pafajësinë e Mary Surratt. Hartranft i shkroi një memorandum Presidentit Johnson, duke përshkruar deklaratën e Powell, duke shtuar se ai besonte që Powell ishte duke thënë të vërtetën. Powell më pas bëri një deklaratë duke shfajësuar Atzerodt dhe deklaroi se Atzerodt nuk pranoi të vriste nënkryetarin Johnson edhe pse Booth e kishte urdhëruar atë ta bënte këtë.[23]

Më 7 korrik 1865,[24][25] të burgosurit u morën nëpër oborr dhe lart shkallët e trekëmbëshit.[24][26] Këpucët dhe kyçet e këmbëve të secilit të burgosur ishin të prangosura.[27] Më shumë se 1.000 njerëz, përfshirë zyrtarë qeveritarë, anëtarë të forcave të armatosura të SHBA-së, miq dhe familje të të dënuarve, dëshmitarë zyrtarë dhe reporterë, shikuan nga oborri i Arsenalit dhe majat e mureve të tij.[28] Alexander Gardner, i cili kishte fotografuar Powell dhe të tjerët dy muaj më parë, fotografoi ekzekutimin për qeverinë.[29]

Hartranft lexoi urdhrin e ekzekutimit ndërsa i dënuari u ul në karrige.[24][30] Leckë e bardhë u përdor për të lidhur krahët e tyre në anët e tyre, dhe për të lidhur këmbët dhe kofshët e tyre së bashku.[25][27] Në emër të Powell, Gillette falënderoi zyrtarët e burgut për mirësinë e tyre dhe tha një lutje për shpirtin e Powell; Sytë e Powell u mbushën me lot.[31] Powell tha, "Zonja Surratt është e pafajshme. Ajo nuk meriton të vdesë me ne".[32]

Të burgosurve iu kërkua të qëndronin dhe të shkonin përpara disa hapa drejt litarit.[30][33] Një qese e bardhë ishte vendosur mbi kokën e secilit të burgosur. Powell i tha Rath-it përmes kapuçit të tij,[27] "Faleminderit, mirupafshim".[31] Rath duartrokiti duart,[34][25][33] dhe ushtarët rrëzuan mbështetëset nga poshtë.[27][35] Surratt dhe Atzerodt dukej se vdisnin shpejt.[34][36][37] Herold dhe Powell luftuan për gati pesë minuta.[34][36][37] Trupi i Powell u tund rreth e përqark, dhe një herë ose dy herë këmbët e tij u ngritën në mënyrë që ai ishte pothuajse në një pozitë të ulur.[38][39]

Potretizimi Redakto

Powell u potretizua nga Titus Welliver në filmin The Day Lincoln Was Shot (1998)[40] dhe nga Norman Reedus në filmin e Robert Redford The Conspirator (2011).[41]

Powell u paraqit në epizodin e dytë të sezonit të parë në serialin Timeless dhe u potretizua nga Kurt Ostlund.

Referime Redakto

 1. ^ Kazek 2014, f. 35.
 2. ^ Shelton 1965, f. 214.
 3. ^ Shelton 1965, ff. 183–184.
 4. ^ a b c d Kazek 2014, f. 36.
 5. ^ a b c Ownsbey 1993, f. 7.
 6. ^ Ownsbey 1993, f. 9.
 7. ^ a b Ownsbey 1993, f. 6.
 8. ^ Ownsbey 1993, f. 10.
 9. ^ Ownsbey 1993, f. 71.
 10. ^ a b Griffin 2006, f. 337.
 11. ^ a b Donald 2011, f. 596.
 12. ^ Ownsbey 1993, ff. 72–74.
 13. ^ Steers 2002, ff. 166–167.
 14. ^ Ownsbey 1993, ff. 74, 91–93.
 15. ^ a b c d Jameson 2013, f. 64.
 16. ^ Ownsbey 1993, f. 78.
 17. ^ Jameson 2013, ff. 64–65.
 18. ^ a b c Jameson 2013, f. 65.
 19. ^ Ownsbey 1993, f. 86.
 20. ^ Ownsbey 1993, f. 101.
 21. ^ Cashin 2002, f. 299.
 22. ^ Leonard 2004, f. 131.
 23. ^ Ownsbey 1993, ff. 139–141.
 24. ^ a b c Jordan 1988, f. 179.
 25. ^ a b c Leonard 2004, f. 132.
 26. ^ Chamlee 1989, f. 470.
 27. ^ a b c d Swanson & Weinberg 2008, f. 29.
 28. ^ Leonard 2004, f. 134.
 29. ^ Swanson & Weinberg 2008, f. 24.
 30. ^ a b Chamlee 1989, f. 471.
 31. ^ a b Ownsbey 1993, f. 145.
 32. ^ Kunhardt & Kunhardt 2008, ff. 210–211.
 33. ^ a b Watts 1922, f. 102.
 34. ^ a b c Swanson & Weinberg 2008, f. 31.
 35. ^ Leonard 2004, ff. 133–134.
 36. ^ a b Kauffman 2004, f. 374.
 37. ^ a b Katz 1991, f. 184.
 38. ^ "Execution". New York Herald. Arkivuar nga origjinali më dhjetor 7, 2010. Marrë më shkurt 24, 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Polasek 2010, f. 25.
 40. ^ Reinhart 2012, f. 75.
 41. ^ Rawden, Jessica (4 tetor 2015). "Watch Norman Reedus Explain How Drunken Yelling Got Him Into Acting". Cinema Blend. Marrë më 4 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Bibliografia Redakto