William H. Seward

Avokat dhe politikan amerikan i shekullit 19

William Henry Seward (16 maj 1801 - 10 tetor 1872) ishte Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara nga viti 1861 deri më 1869, dhe më parë shërbeu si guvernator i Nju Jorkut dhe Senatori i Shteteve të Bashkuara. Një kundërshtar i vendosur i përhapjes së skllavërisë në vitet që çuan në Luftën Civile Amerikane, ai ishte një figurë e shquar në Partinë Republikane në vitet e saj formuese dhe u vlerësua për punën e tij në emër të Bashkimit si Sekretar i Shtetit gjatë Luftës Civile.

William H. Seward
Sekretari i Shtetit i 24-të i Shteteve të Bashkuara
Në detyrë
6 mars 1861 – 4 mars 1869
Paraprirë ngaJeremiah S. Black
Pasuar ngaElihu B. Washburne
Senator i Shteteve të Bashkuara nga Nju Jorku
Në detyrë
4 mars 1849 – 3 mars 1861
Paraprirë ngaJohn Dix
Pasuar ngaIra Harris
Guvernatori i 12-të i Nju Jorkut
Në detyrë
1 janar 1839 – 31 dhjetor 1842
Paraprirë ngaWilliam L. Marcy
Pasuar ngaWilliam C. Bouck
Të dhëna vetjake
U lind më16 maj 1801
Florida, New York, SHBA
Vdiq më10 tetor 1872 (71 vjeç)
Auburn, New York, SHBA
Partia politikePartia Anti-Masonike (para vitit 1834)
Partia Whig (1834–1855)
Republikan (1855-1872)
Bashkëshortja/etFrances Miller
Fëmijët6, përfshirë Augustus, Frederick, William, Fanny, Olive (e birësuar)
ArsimimiUnion College
Nënshkrimi

Ai ishte një nga objektivat e komplotit të vrasjes së Lincoln, dhe u plagos rëndë nga komplotisti Lewis Powell. Seward mbeti në postin e tij përmes presidencës së Andrew Johnson, gjatë së cilës ai negocioi Blerjen e Alaskës në vitin 1867 dhe mbështeti Johnson gjatë fajësimit të tij.

Jeta e hershme

Redakto

Seward lindi më 16 maj 1801, në komunitetin e vogël të Florida, New YorkOrange County. Ai ishte djali i katërt i Samuel Sweezy Seward dhe gruaja e tij Mary (Jennings) Seward.[1] Samuel Seward ishte një pronar i pasur i tokave dhe skllevër në Nju Jork; skllavëria nuk u shfuqizua plotësisht në shtet deri në vitin 1827.[2] Florida ishte vendosur rreth 60 milje (100 km) në veri të New York City, në perëndim të lumit Hudson, dhe ishte një fshat i vogël rurale. Seward ndoqi shkollën atje, dhe gjithashtu në zyrën qendroreGoshen.[3] Ai ishte një student i ndritshëm që i gëzoi studimet. Në vitet e mëvonshme, një nga ish skllevërit e familjes do të tregonte se në vend që të ikte nga shkolla për të shkuar në shtëpi, Seward do të ikte nga shtëpia për të shkuar në shkollë.[4]

Në moshën 15 vjeç, Henry - ai u njoh me emrin e tij të mesëm si djalë - u dërgua në Union CollegeSchenectady, New York. Pranuar në klasën sofomore, Seward ishte një student i shquar dhe u zgjodh në Phi Beta Kappa. Studentët e tjerë të Seward përfshinë Richard M. Blatchford, i cili u bë një bashkëpunëtor ligjor dhe politik gjatë gjithë jetës.[5] Samuel Seward e mbajti djalin e tij me para të holla, dhe në dhjetor të vitit 1818 - gjatë mesit të vitit të fundit të Henrit në Union - të dy grindeshin për para. Seward i ri u kthye në Schenectady, por shpejt u largua nga shkolla në shoqëri me një student tjetër, Alvah Wilson. Të dy morën një anije nga Nju Jorku për në Georgia, ku Wilson i ishte ofruar një punë si rektor, ose drejtor, i një akadade të re në Putnam County. Gjatë rrugës, Wilson mori një punë në një shkollë tjetër, duke e lënë Seward të vazhdonte më tej në Eatonton në Putnam County. Besimtarët intervistuan 17-vjeçarin Seward dhe i gjetën të pranueshme kualifikimet e tij.[6]

Seward e shijoi kohën e tij në Georgia, ku u pranua si i rritur për herë të parë. Ai u trajtua në mikpritje, por gjithashtu ishte dëshmitar i keqtrajtimit të skllevërve.[7] Seward u bind që të kthehej në Nju Jork nga familja e tij, dhe e bëri këtë në qershor 1819. Meqë ishte tepër vonë që ai të mbaronte studimet me klasën e tij, ai studioi drejtësi në zyrën e avokatit në Goshen para se të kthehej në Union College, duke siguruar gradën e tij me nderimet më të larta në qershor 1820.[7]

Tentativë për vrasje

Redakto
 
Lewis Powell duke sulmuar Frederick Seward pasi tentoi ta gjuaj

John Wilkes Booth fillimisht kishte planifikuar të rrëmbente Abraham Lincoln dhe të rekrutonte komplotistë, përfshirë Lewis Powell. Duke mos gjetur asnjë mundësi për të rrëmbyer presidentin, më 14 prill 1865, Booth caktoi Powell të vriste Seward, me George Atzerodt të vriste Zëvendës Presidentin Andrew Johnson dhe ai të vras Lincoln, gjë që do të mbysë tre anëtarët e lartë të Degës Ekzekutive. Prandaj, një anëtar tjetër i komplotit, David Herold, e çoi Powell në shtëpinë e Seward me kalë dhe ishte përgjegjës për mbajtjen e kalit të Powell ndërsa ai kreu sulmin. Seward ishte lënduar në një aksident disa ditë më parë, dhe Powell fitoi hyrjen në shtëpi me arsyetimin se po i jepte ilaç njeriut të dëmtuar, por ishte ndalur në krye të shkallëve nga djali i Seward, Frederick, i cili këmbënguli që Powell t'i jepte ilaçe. Në vend të kësaj, Powell u përpoq të gjuaj mbi Frederick dhe e rrahu mbi kokë me fuçin e armës kur dështoi. Powell hyri nëpër derë, hodhi Fanny Seward (vajza e Seward) në njërën anë, u hodh në shtrat dhe goditi me thikë William Seward në fytyrë dhe qafë pesë herë. Një ushtar i caktuar për të ruajtur dhe infermier sekretarin, George F. Robinson, u hodh në Powell, duke e detyruar atë nga shtrati. Robinson dhe Augustus Henry Seward, një tjetër nga djemtë e Seward, gjithashtu u plagosën në luftën e tyre me vrasësin e dëshiruar. Në fund të fundit, Powell iku, duke goditur me thikë një të dërguar, Emerick Hansell, ndërsa ai shkoi, vetëm për të zbuluar se Herold, i frikësuar nga britmat nga shtëpia, ishte larguar me të dy kuajt. Seward fillimisht u mendua i vdekur, por u ringjall mjaftueshëm për ta udhëzuar Robinson të dërgonte për policinë dhe të mbyllte shtëpinë derisa të arrinin.[8]

Pothuajse njëkohësisht me sulmin ndaj Seward, Booth kishte plagosur Lincoln për vdekje në Teatrin e Fordit. Atzerodt, megjithatë, vendosi të mos shkoj ta sulmoj Johnson. Kur Sekretari i Luftës Edwin Stanton dhe Sekretari i Marinës, Gideon Welles nxituan në shtëpinë e Seward për të zbuluar se çfarë kishte ndodhur, ata gjetën gjak kudo.[9]

Të pesë burrat e plagosur atë natë në shtëpinë e Seward mbijetuan. Powell u kap ditën tjetër në shtëpinë e konviktit të Mary Surratt dhe u ekzekutua më 7 korrik 1865, së bashku me Herold, Atzerodt dhe Surratt, të dënuar si komplotistë në vrasjen e Lincoln. Vdekja e tyre ndodhi vetëm disa javë pas asaj të gruas së Seward, Frances, e cila kurrë nuk u shërua nga tronditja e përpjekjes së vrasjes.[10]

Vdekja

Redakto

Më 10 tetor 1872, ai punoi në tryezën e tij në mëngjes si zakonisht, dhe më pas u ankua për probleme të frymëmarrjes. Seward u përkeqësua gjatë ditës, ndërsa familja e tij u mblodhën rreth tij dhe pyetën nëse kishte ndonjë fjalë të fundit, ai tha: "Duajeni njëri-tjetrin". Seward vdiq atë pasdite. Varrimi i tij disa ditë më vonë u parapri nga banorët e Auburn dhe aty pranë duke u paraqitur para arkivolit të tij të hapur për katër orë. Thurlow Weed ishte aty për varrosjen e mikut të tij, dhe Harriet Tubman, një skllav i mëparshëm, të cilin Sewards kishin ndihmuar, i dërguan lule. Presidenti Ulysses S. Grant dërgoi keqardhjen e tij se nuk mund të ishte aty.[11][12]

Referime

Redakto
 1. ^ Hale, ff. 9, 13.
 2. ^ Taylor, ff. 12–14.
 3. ^ Hale, f. 9.
 4. ^ Stahr, f. 9.
 5. ^ Connecticut Biographical Dictionary, ff. 125–125.
 6. ^ Stahr, ff. 12–13.
 7. ^ a b Taylor, f. 14.
 8. ^ Taylor, ff. 241–245.
 9. ^ Goodwin, ff. 739–740.
 10. ^ Taylor, ff. 247–250.
 11. ^ Stahr, ff. 543–544.
 12. ^ Taylor, f. 296.

Bibliografia

Redakto