Lindsay Dee Lohan lindi më 2 korrik 1986New York City, New York, ShBA. Është një këngëtare dhe aktore amerikane.

Lindsay Lohan
Lindsay Lohan.jpg
U lind në
Lindsay Dee Lohan

2 korrik 1986
Faqja në rrjetwww.llrocks.com
www.lindsaylohanmusic.com

Ajo luajti në disa filma të prodhuar nga Disney ku u bë edhe e famshëm.

BiografiaRedakto

Lindsay Lohan është fëmija e parë të Dina (analiste dhe menegjere) dhe Michael Lohan dhe u rrit bashkë me vëllezërit dhe motrat të vetë Michael, Aliana dhe Dakota në New York. Ajo ka rrënjë iraniane dhe italiane. Me 3 vjet filloi Lindsay me bë klipa për reklama, ku pati paraqitje në 60 klipa reklame, ndër të tjerë për Pizza Hut dhe Ford.

KarrieraRedakto

Me 17 ishte Lindsay Lohan në Cover (sqt. Mbulesa)Vanity Fair. Lohan e bëri debutin në filma kinema në vitin 1998, ku ajo i luajti binjakët Hallie Parker dhe Annie James në prodhimin e Disney The Parent Trap. Komedia bazon në librin fëmijësh Das doppelte Lottchen të shkrimtarit gjerman Erich Kästner dhe ishte një remake të filmit e Disney The Parent Trap (1961), ku Hayley Mills binjakët i luajti. Tjerë paraqitje si aktore filmit pati Lohan në filmat televiziv Life Size (2000) dhe Get a Clue (2003), që në Disney Channel u transmetua.

FilmografiaRedakto

FilmaRedakto

Viti Filmi Roli Shënime
1998 The Parent Trap Hallie Parker/Annie James
2000 Life-Size (TV) Casey Mitchell
2002 Get a Clue (TV) Lexy Gold
2003 Freaky Friday Anna Coleman
2004 Confessions of a Teenage Drama Queen Mary Elizabeth "Lola" Cep
Mean Girls Cady Heron
2005 Herbie: Fully Loaded Margaret "Maggie" Peyton
2006 Just My Luck Ashley Albright
A Prairie Home Companion Lola Johnson
Bobby Diane Huber
2007 Chapter 27 Jude Shfaqja: Pranverë 2007
Georgia Rule Rachel Shfaqja: Verë 2007
Speechless Sara Në zhvillimet aktive
A Woman of No Importance Xhirimi fillon vjeshtë 2006
2008 The Best Time of Our Lives Caitlin Thomas Xhrimi fillon pranverë 2007
I Know Who Killed Me Aubrey Fleming/Dakota Jordan Xhirimi fillon dhjetor 2006
The Loss of a Teardrop Diamond Fisher Willow Xhirimi fillon prill 2007

TelevizionRedakto

DiskografiaRedakto

AlbumeRedakto

Viti title Pozicioni në top listën Shënime
ShBA KAN AUS AUT IND
2004 Speak 4 Publikimi më 7 dhjetor 2004
Shitje në të gjithë botën: 2,5 milion
2005 A Little More Personal (Raw) 20 Publikimi më 6 dhjetor 2006
Shitje në të gjithë botën: 1,5 milion

SinglesRedakto

Viti title Pozicioni në top listë Shënime
ShBA AUS DE AUT POL IND
2004 Rumors 106 10 14 23 14 1 Albumi: Speak
2005 Over 101 27 40 49 29 2 Albumi: Speak
2005 First 31 95 11 3 Albumi: Speak/Soundtrack: Herbie Fully Loaded
2005 Confessions of a Broken Heart (Daughter to Father) 57 7 74 8 Albumi: A Little More Personal

SoundtracksRedakto

  • 2003: Freaky Friday
  • 2003: The Princess Diaries
  • 2004: Confessions of a Teenage Drama Queen
  • 2004: That’s So Raven
  • 2005: Herbie: Fully Loaded
  • 2006: A Prairie Home Companion

  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.