Lindsay Dee Lohan (lindi më 2 korrik 1986) është një aktore, këngëtare dhe kompozitore amerikane.[4] E lindur në New York City dhe e rritur në Long Island, Lohan u nënshkrua me Ford Models në moshën tre vjeçare. Pasi u shfaq si një personazh i rregullt në telenovelën Another World në moshën 10-vjeçare, zbulimi i saj erdhi në filmin e Walt Disney Pictures The Parent Trap (1998). Suksesi i filmit çoi në paraqitjet në filmat televizivë Life-Size (2000) dhe Get a Clue (2002), dhe prodhimet e ekranit të madh Freaky Friday (2003) dhe Confessions of a Teenage Drama Queen (2004). Puna e hershme e Lohan fitoi yllin e saj të fëmijërisë, ndërsa hiti i komedisë adoleshente Mean Girls (2004) afirmoi statusin e saj si një idhull adoleshente dhe e vendosi atë si një aktore kryesore të Hollivudit.

Lindsay Lohan
Lohan më 2019
U lind në
Lindsay Dee Lohan

(1986-07-02) 2 korrik 1986 (37 vjeç)
Profesioni
 • Aktore
 • këngëtare
 • kantautore
Vite aktiviteti1989–present
Bashkëshorti/jaBader Shammas (m. 2022)
Fëmijë1
Prind/ër
Të afërmAliana Lohan (motër)
Karierra Muzikore
Zhanret
Labeli
Websitelindsaylohanofficial.com

Lohan nënshkroi me Casablanca Records dhe lëshoi dy albume në studio, Speak (2004) dhe A Little More Personal (Raw) (2005). Ajo gjithashtu luajti në komeditë Herbie: Fully Loaded (2005) and Just My Luck (2006). Për të shfaqur gamën e saj, Lohan filloi të zgjidhte role në filma të pavarur si A Prairie Home Companion dhe Bobby (të dyja në vitin 2006) dhe Chapter 27 (2007). Sjellja e saj e raportuar gjatë xhirimeve të filmit dramatik Georgia Rule në 2006 shënoi fillimin e një sërë betejash personale që do të mundonin jetën dhe karrierën e saj për pjesën më të madhe të dekadës së ardhshme. Ajo u bë e njohur në shtypin tabloid për çështjet e saj të shpeshta ligjore, paraqitjet në gjykatë dhe qëndrimet në ambientet e rehabilitimit. Gjatë kësaj periudhe ajo humbi disa role, duke ndikuar negativisht në karrierën dhe imazhin e saj publik. Në përpjekje për t'iu rikthyer aktrimit, ajo u shfaq në Liz & Dick (2012) dhe The Canyons (2013), por të dyja u pritën me komente negative.

Në vitin 2013, nën drejtimin e Oprah Winfrey, Lohan filmoi serialin dokumentar Lindsay (2014), i cili e përshkruante atë duke u kthyer në punë. Ajo më pas bëri debutimin e saj në skenë në prodhimin e Londrës West EndSpeed-the-Plow (2014), luajti në sezonin e dytë të serialit komedi Sick Note (2018) dhe shërbeu si paneliste në sezonin e parë të Masked Singer Australia (2019). Midis viteve 2016 dhe 2018, ajo hapi tre klube plazhi në Greqi, të cilat ishin fokusi i serialit televiziv të realitetit MTV,Lindsay Lohan's Beach Club (2019). Pas nënshkrimit të një marrëveshjeje me shumë fotografi me Netflix, Lohan luajti në komedinë romantike Falling for Christmas (2022).

Jeta e hershme Redakto

Lindsay Lohan lindi më 2 korrik 1986, në Bronx, një lagje e New York City,[5][6] dhe u rrit në Merrick dhe Cold Spring HarborLong Island, New York.[7] Ajo është fëmija më i madh i Dina (née Sullivan)[8] dhe Michael Lohan.[9] Babai i saj, një ish-tregtar i Wall Street, ka qenë në telashe me ligjin në disa raste,[10][11] ndërsa nëna e saj është një ish-këngëtare dhe kërcimtare.[12] Lohan ka tre vëllezër e motra më të vegjël, të cilët të gjithë kanë qenë modele ose aktorë: Michael Jr., i cili u shfaq me Lohan në The Parent Trap, Aliana, e njohur si "Ali" dhe Dakota "Cody" Lohan. Lohan është me prejadhje irlandeze dhe italiane, dhe ajo u rrit si katolike romake. Paraardhësit e saj nga nëna ishin "të mirënjohur të fortë katolikë irlandezë" dhe stërgjyshi i saj, John L. Sullivan, ishte një bashkëthemelues i Partisë Pro-Life në Long Island.[13] Ajo filloi shkollimin në shtëpi në klasën e 11-të.[14]

Prindërit e Lohanit u martuan në vitin 1985, u ndanë kur Lindsay ishte tre vjeç dhe më vonë u ribashkuan.[10][15] Ata u ndanë përsëri në 2005 dhe finalizuan divorcin e tyre në 2007.[16][17]

Karriera Redakto

Fillimet (1989–2002) Redakto

Lohan filloi karrierën e saj si një modele fëmijësh me Ford Models në moshën tre vjeçare.[18][19] Ajo modeloi për Calvin Klein Kids dhe Abercrombie, dhe u shfaq në mbi 60 reklama televizive për markat si Pizza Hut dhe Wendy's, si dhe një spot Jell-O me Bill Cosby.[18][19] Në moshën 10-vjeçare, kur Lohan luajti Alexandra "Alli" Fowler në telenovelën Another World, Soap Opera Magazine tha se ajo konsiderohej tashmë një veterane e biznesit të shfaqjes.[18][19][20]

Lohan qëndroi në rolin e saj në Another World për një vit, përpara se të largohej për të luajtur në komedinë familjare të Disney të vitit 1998, The Parent Trap, një ribërje e filmit të vitit 1961. Filmi fitoi 92 milionë dollarë në mbarë botën dhe mori vlerësime kryesisht pozitive.[21][22] Lohan mori vlerësime unanime për performancën e saj debutuese. Kritiku Kenneth Turan e quajti Lohan "shpirtin e këtij filmi po aq sa ishte Hayley Mills i origjinalit", duke vazhduar duke thënë se "ajo është më e aftë se paraardhësi i saj në krijimin e dy personaliteteve të dallueshme."[23] Filmi i dha Lohan një Young Artist Award për performancën më të mirë në një film artistik, si dhe një kontratë me tre filma me Disney.[18][19][24]

Në moshën 14-vjeçare, Lohan luajti vajzën e Bette Midler në episodin pilot të serialit jetëshkurtër Bette, por ajo dha dorëheqjen nga roli i saj kur produksioni u zhvendos nga Nju Jorku në Los Anxhelos.[25][26] Lohan luajti në dy filma të krijuar për Life-Size së bashku me Tyra Banks më 2000, dhe Get a Clue më 2002.[18][19] Emilio Estefan dhe gruaja e tij, Gloria Estefan, nënshkruan me Lohan një marrëveshje prodhimi me pesë albume në shtator 2002.[27]

Filmografia Redakto

Filma Redakto

Viti Titulli Roli Shënime
1998 The Parent Trap Hallie Parker / Annie James Debutimi i filmit; roli kryesor
2003 Freaky Friday Anna Coleman / Tess Coleman Roli kryesor
2004 Confessions of a Teenage Drama Queen Mary Elizabeth "Lola" Steppe
Mean Girls Cady Heron
2005 Herbie: Fully Loaded Margaret "Maggie" Peyton
My Scene Goes Hollywood: The Movie Vetë ajo Roli i zërit; yll mysafir
2006 A Prairie Home Companion Lola Johnson Kastë të ansamblit
Just My Luck Ashley Albright Roli kryesor
Bobby Diane Howser Kastë të ansamblit
Friendly Fire The Girlfriend Yll mysafiri
The Holiday Vetë ajo Cameo e pakredituar
2007 Chapter 27 Jude Hanson Roli mbështetës
Georgia Rule Rachel Wilcox Roli kryesor
I Know Who Killed Me Aubrey Fleming / Dakota Moss
2009 Labor Pains Thea Clayhill
2010 Machete April Booth Roli mbështetës
2011 Lindsay Lohan Vetë ajo Film i shkurtër; roli kryesor
2012 First Point
2013 Inappropriate Comedy Yll mysafir
Scary Movie 5
The Canyons Tara Roli kryesor; gjithashtu bashkëproducente
2015 Till Human Voices Wake Us Lana Film i shkurtër; yll mysafir
2019 Among the Shadows Patricia Sherman Roli mbështetës
2022 Falling for Christmas Sierra Belmont / Sarah Roli kryesor; gjithashtu producente ekzekutive
2024 Irish Wish   Maddie Kelly Roli kryesor; post-production
Key
  Tregon filma që nuk janë shfaqur ende

Televizion Redakto

Viti Titulli Roli Shënime
1992 Late Night with David Letterman Trick-or-treater E pakredituar; episodi i datës 29 tetor
1993 Guiding Light Chrissie Epizodi datuar më 24 maj
1995 Sesame Street Kid 2 epizoda
1996–1997 Another World Alexandra "Alli" Fowler Roli i përsëritur
2000 Life-Size Casey Stuart Film televiziv; roli kryesor
Bette Rose Epizodi: "Pilot"
2002 Get a Clue Alexandra "Lexy" Gold Film televiziv; roli kryesor
2003 Punk'd Herself Epizodi datuar më 14 dhjetor
2004 MTV Diary Dokumentar televiziv
2004, 2005,
2006, 2012
Saturday Night Live Herself
Various characters
5 epizoda (prezantuese e 4 epizodave)
2004 MTV Movie Awards Vetë ajo Prezantuese
King of the Hill Jenny Medina Roli zëri; epizodi: "Talking Shop"
That '70s Show Danielle Yll mysafiri; epizodi: "Mother's Little Helper"
2006 Rock Legends: Platinum Weird Vetë ajo Tallje televizive
World Music Awards Prezantuese
2008 Ugly Betty Kimmie Keegan Roli i përsëritur; 4 epizoda
2009 Project Runway Herself Gjykatëse mysafiri; epizodi: "Welcome to Los Angeles!"
2010 Teenage Paparazzo Dokumentar televiziv
Lindsay Lohan's Indian Journey
Double Exposure Epizodi: "I'm Gonna Smash the Ringflash!"
2011 Love, Marilyn Dokumentar televiziv
2012 Glee Yll mysafiri; epizodi: "Nationals"
Liz & Dick Elizabeth Taylor Television film; lead role
2013 Million Dollar Decorators Herself Epizodi: "The Finishing Touch"
Anger Management Yll mysafiri; epizodi: "Charlie Gets Lindsay Lohan in Trouble"
Chelsea Lately Prezantuese mysafire; epizodi datuar më 5 gusht
Oprah's Next Chapter Epizodi: "Lindsay's Next Chapter"
Late Night with Jimmy Fallon Stephanie Sullivan Epizodi datuar më 26 shtator
Eastbound & Down Adult Shayna Powers Cameo e pakredituar; epizodi: "Chapter 29"
2014 Lindsay Herself Roli kryesor; 8 epizoda; gjithashtu producente
Billy on the Street Epizodi: "Billy Destroys a Car"
2 Broke Girls Claire Guinness Yll mysafiri; epizodi: "And the Wedding Cake Cake Cake"
2015 Jimmy Kimmel Live! Sorta Guillermo Epizodi datuar më 3 shkurt
2017 Friday Night Feast Vetë ajo Epizodi: "Lindsay Lohan, Venison and Spear Fishing"
2018 Sick Note Katerina West Roli i përsëritur; 7 epizoda
2019 Lindsay Lohan's Beach Club Vetë ajo Roli kryesor; 12 epizoda; gjithashtu producente
The Masked Singer Australia Panelist; 10 epizoda
2020 Haircut Night in America Television special
Celebrity Watch Party 2 epizoda
2021 Devil May Care Ziva Roli zëri; epizodi: "The Date"
2022 Lovestruck High Vetë ajo Roli zëri; narrator; 8 epizoda

Diskografia Redakto

Albume Redakto

Viti title Pozicioni në top listën Shënime
ShBA KAN AUS AUT IND
2004 Speak 4 Publikimi më 7 dhjetor 2004
Shitje në të gjithë botën: 2,5 milion
2005 A Little More Personal (Raw) 20 Publikimi më 6 dhjetor 2006
Shitje në të gjithë botën: 1,5 milion

Singles Redakto

Viti title Pozicioni në top listë Shënime
ShBA AUS DE AUT POL IND
2004 Rumors 106 10 14 23 14 1 Albumi: Speak
2005 Over 101 27 40 49 29 2 Albumi: Speak
2005 First 31 95 11 3 Albumi: Speak/Soundtrack: Herbie Fully Loaded
2005 Confessions of a Broken Heart (Daughter to Father) 57 7 74 8 Albumi: A Little More Personal

Referime Redakto

 1. ^ "Lindsay Lohan Biography". AllMusic (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2011. Marrë më 18 prill 2010.
 2. ^ Stephen Thomas Erlewine. Speak at AllMusic. Retrieved April 3, 2019.
 3. ^ Stephen Thomas Erlewine. A Little More Personal (Raw) at AllMusic. Retrieved April 3, 2019.
 4. ^ Lindsay Lohan teases new music: ‘I’m back!’
 5. ^ "Lindsay Lohan's chequered life in the spotlight". BBC (në anglisht). 7 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2016. Marrë më 28 dhjetor 2016.
 6. ^ "Lindsay Lohan". Rolling Stone (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2017. Marrë më 28 dhjetor 2016.
 7. ^ "Profiles of Tom Cruise, Lindsay Lohan, Michael Caine". CNN People in the News (në anglisht). 2 korrik 2005. CNN. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2011. Lindsay Morgan [sic] Lohan's life began on July 2, 1986. Though she was born in New York City, she was raised in the upper-middle-class Long Island town of Cold Spring Harbor."
 8. ^ Fischler, Marcelle S. (22 tetor 2006). "For Lohan Matriarch, Like Daughter, Like Mother - NYTimes.com" (në anglisht). Select.nytimes.com. Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2017. Marrë më 24 tetor 2012.
 9. ^ "Lindsay Lohan | Bio, Pictures, Videos". Rolling Stone (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2013. Marrë më 24 tetor 2012.
 10. ^ a b "Lohan parents' divorce heats up on Long Island" (në anglisht). MSNBC. Associated Press. 6 gusht 2007. Arkivuar nga origjinali më 18 shtator 2012. Marrë më 12 nëntor 2008.
 11. ^ "Lindsay Lohan's Dad Gets Prison Sentence" (në anglisht). Fox Broadcasting Company. 28 maj 2005. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2012. Marrë më 3 korrik 2006.
 12. ^ "Lindsay Lohan biography" (në anglisht). UK: The Biography Channel. Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2012. Marrë më 19 mars 2010.
 13. ^ O'Driscoll, Sean (20 korrik 2004). "The Craic; Sooooo Embarrassing!" (në anglisht). Irish Voice. Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2011. Marrë më 10 dhjetor 2007.
 14. ^ Lynda Obst (qershor 2004). "Lindsay Lohan: One of the movies' biggest rising stars goes on the record". Interview magazine (në anglisht). Interview, Inc. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2005. Marrë më 25 gusht 2009. Did you even get to go to high school? ... Yes. Up until the 11th grade, when I started home-schooling.
 15. ^ Peretz 2006. "Dina and Michael separated when Lindsay was just three ... But, like many young people in love, Dina took her husband back for a period."
 16. ^ Katie Thomas (10 gusht 2007). "Lohan case illustrates flawed state system". Newsday (në anglisht).
 17. ^ "Lohan's Parents End Divorce Row". BBC News (në anglisht). 18 gusht 2007. Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2012. Marrë më 19 gusht 2007.
 18. ^ a b c d e "Celebrity Central: Lindsay Lohan" (në anglisht). People.com. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2010. Marrë më 31 janar 2010.
 19. ^ a b c d e "Lindsay Lohan: Biography: Rolling Stone". Rolling Stone (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2009. Marrë më 4 tetor 2014.
 20. ^ Anne Marie Allocca (janar 1997). "Mother/Daughter Act". Soap Opera Magazine (në anglisht).
 21. ^ "The Parent Trap (1998)". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2009. Marrë më 3 tetor 2009.
 22. ^ "The Parent Trap (1998)". Rotten Tomatoes (në anglisht). 20 korrik 1998. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2012. Marrë më 1 gusht 2012.
 23. ^ "Kenneth Turan: The Parent Trap". Los Angeles Times (në anglisht). 29 korrik 1998. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2012.
 24. ^ "20th Annual Awards" (në anglisht). The Young Artist Foundation. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2001. Marrë më 18 tetor 2009.
 25. ^ Wills, Dominic. "Lindsay Lohan Biography" (në anglisht). TalkTalk. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2012. Marrë më 1 shkurt 2010.
 26. ^ "Lindsay Lohan – Biography on Bio". Biography.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2014. Marrë më 25 nëntor 2014.
 27. ^ "Emilio Estefan, Jr. Signs the Talented Young Actress, Lindsay Lohan, To A Major Record Production Deal". Business Wire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2015.