Liria në barrikada (Frëngjisht: La Liberté guidant le peuple [la libɛʁte ɡidɑ̃ lə pœpl]) është një pikturë pikuturuar nga Eugène Delacroix duke përkujtuar Revolucionin e korrikut të vitit 1830, i cili rrëzua Mbretin Charles X të Francës. Një grua e njerëzve me një kapak të frikshëm që personifikon konceptin e Lirisë i udhëheq njerëzit përpara një barrikade dhe trupat e të rënëve, duke mbajtur flamurin e Revolucionit francez - tringjyrshin, i cili sërish u bë flamuri kombëtar i Francës pas këtyre ngjarjeve - në nga njëra anë dhe duke hedhur një musket bajonetë me tjetrin. Figura e Lirisë shihet gjithashtu si një simbol i Francës dhe Republikës franceze të njohur si Marianne.

Liria në barrikada pikturuar nga Eugène Delacroix (1830)

Historia

Redakto

Në kohën që Delacroix e pikturoi Liria në barrikada ai ishte tashmë udhëheqësi i pranuar i shkollës romantike në pikturën franceze.[1] Delacroix, i lindur si Epoka e Iluminizmit, po i jepte rrugë ideve dhe stilit të romantizmit, hodhi poshtë theksin në vizatimin e saktë që karakterizonte artin akademik të kohës së tij dhe në vend të kësaj dha një përparësi të re për ngjyrën e krehur lirisht.

Delacroix e pikturoi punën e tij në vjeshtën e vitit 1830. Në letrën drejtuar vëllait të tij, të datës 21 tetor, ai shkroi: «Gjendja ime e keqe po shuhet falë punës së madhe, unë kam hyrë në një subjekt modern - një barrikadë. Nuk kam luftuar për vendin tim të paktën unë do të pikturoj për të. " Piktura u shfaq për herë të parë në Sallonin zyrtar të vitit 1831.

Kritika

Redakto

Liria në barrikada konsiderohet si një simbol republikan dhe anti-monarkist, dhe kështu u kritikua ndonjëherë,[2][3][4] sidomos nga royalistët dhe monarkistët.

Referime

Redakto
  1. ^ Noon et al. 2003, p. 58.
  2. ^ MobileReference (2010). Paris Sights: A Travel Guide to the Top 45 Attractions in Paris, France. MobileReference. fq. 276. ISBN 978-1-60778-976-5. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2016. Marrë më 30 qershor 2019. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Petrey, Sandy (2005). In The Court Of The Pear King: French Culture And The Rise Of Realism. Cornell University Press. fq. 101. ISBN 978-0-8014-4341-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ O'Loughlin, John (27 janar 2013). Insane But Not Mad. Centretruths Digital Media. ISBN 978-1-4476-6376-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)