Lorena

rajon administrativ në Francën


Lorena (frën:Lorraine) është një rajon administrativ i Francës në verilindje të Francës kufizohet nga Luksemburgu, Gjermania dhe Belgjika. Rajoni përbëhet nga katër departamente, prefktura dhe qyteti kryesor i rajonit është Metz.

Lorena
Rajon
Stema_figuraLorraine.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Metz
Departamente 4 departamente
Qarqe 19 qarqe (Arrondissement)
Kantone 157 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 23 547 km2
Popullsia 2 356 600 banorë
Dendësia 100 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 56.3 bilion
PBB për frymë € 23,968
Faqja Zyrtare lorraine.eu

HistoriaRedakto


GjeografiaRedakto


DemografiaRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto