Lorena

rajon administrativ në Francën
(Përcjellë nga Lorraine)

Lorena (frën:Lorraine) është një rajon administrativ i Francës në verilindje të Francës kufizohet nga Luksemburgu, Gjermania dhe Belgjika. Rajoni përbëhet nga katër departamente, prefktura dhe qyteti kryesor i rajonit është Metz.

Lorena
Flamuri i Lorena
Stema zyrtare e Lorena
Location of Lorena
Popullsia
 • Gjithsej2 356 600
Faqja zyrtarelorraine.eu

Historia

Redakto


Gjeografia

Redakto


Demografia

Redakto


Lidhje të jashtme

Redakto