Loujain al-Hathloul

aktiviste saudite

Loujain al-Hathloul (arabisht: لجين الهذلول; e lindur më 31 korrik 1989) është një aktiviste e të drejtave të grave Arabe dhe një figurë e mediave sociale. Ajo është arrestuar dhe liruar disa herë për të sfiduar ndalimin që gratë kanë në lidhje me drejtimin e makinave në Arabinë Saudite dhe u arrestua në Maj të 2018, me disa aktiviste të shquara të të drejtave të grave, me akuzën e përpjekjes për të destabilizuar mbretërinë. Ajo u rendit e treta në listën e Top 100 Grave më të Fuqishme Arabe 2015.[2][3][4][5]

Loujain al-Hathloul
لجين الهذلول
Loujain Alhathloul.jpg
Lindi më (1989-07-31) 31 Korrik, 1989 (31 vjeç)
Vendlindja Jeddah, Arabia Saudite
Arsimimi University of British Columbia[1]
E njohur për  Sfidimi i ndalimit të drejtimit të makinës nga femrat në Arabinë Saudite
Bashkëshorti Fahad Albutairi, 2014

Aktivizmi për të drejtave të graveRedakto

Al-Hathloul njihet për rolin e saj në lëvizjen e grave për të drejtën e drejtimit të makinës dhe në kundërshtimin e sistemit saudit të kujdestarisë mashkullore. Më 1 dhjetor 2014, ajo u arrestua dhe u burgos për 73 ditë pas një përpjekjeje për të kaluar kufirin në makinën e saj nga Emiratet e Bashkuara ArabeArabinë Saudite me akuzat që kishin të bënin me sfidimin e ndalimit të drejtimit të makinës për femrat në Mbretërinë.[6][7][8][9][10][11][12][13]

Në shtator të vitin 2016, së bashku me 14.000 të tjerët, al-Hathloul nënshkroi një peticion për Mbretin Salman duke kërkuar që sistemi i kujdestarisë nga meshkujt të largohej.[14] Më 4 qershor 2017, është arrestuar dhe ndaluar në Aeroportin Ndërkombëtar të Mbretit Fahad në Dammam. Arsyeja për arrestimin ishte e paqartë dhe al-Hathloul nuk ishte lejuar të ketë qasje në një avokat ose kontakt me familjen e saj.[15]

Ajo ishte arrestuar sërish në prag të 15 majit 2018, së bashku me Eman al-Nafjan, Aisha al-Mana, Aziza al-Yousef, Madeha al-Ajroush dhe disa meshkuj [16][14][17] të përfshirë në fushatën për të drejtat e grave në arabinë Saudite.[18][19] Human Rights Watch interpretoi qëllimin e arrestimeve si të frikshme "kushdo që shpreh skepticizëm për axhendën e të drejtave të princit të kurorës".[14][20]

ReferimetRedakto

 1. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 2. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 3. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 4. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 5. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 6. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 7. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 8. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 9. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 10. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 11. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 12. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 13. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 14. ^ a b c Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 15. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 16. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 17. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 18. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 19. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 20. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).

Lidhje të jashtmeRedakto