Lucas Neill

futbollist australian

Neill Lukas (* 9 mars 1978Sydney) është një futbollist nga Australia.

Të dhëna personale


KarrierësRedakto

Si një të riu Neill luajtur në Australian Institute of SportiveCanberra. Në 1995, ai u bë Millwall FCAngli. Nga viti 2001, ai u transferua në Blackburn Rovers. Australianët e luajtur në pozitën e drejtë mbrojtës. Ai u zhvendos në janar 2007 të West Ham United dhe ulur menjëherë si një lojtar i mirë. Ai nuk është vetëm lojë e krijuesit e zinxhirit por edhe mbrojtëse kapitenin e klub West Ham United.

Neill luajtur 41 herë për kombëtaren ë Australis.

StacioneRedakto

SuksesiRedakto

  • 1-herë fituese e Kupës Anglis 2002 me Blackburn Rovers