Luhansk (Ukrainisht: Луганськ, ose Lugansk (Rusisht: Луганск) ishte i njohur si Voroshilovgrad (1935-1958 dhe 1970-1990) është qytet në Ukrainë. Që nga viti 2014, Luhanski nuk është nën kontroll të qeverisë së Ukrainës, por është nën kontroll të Republikës së Njerëzve të Luhanskit.

Luhansk
Луганськ
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema
Flag of Luhansk.svg
Flamuri
Vendndodhja
Luhansk is located in Ukraina
Luhansk
Luhansk

Koordinatat: 48°34′0″V 39°20′0″L / 48.56667°V 39.33333°L / 48.56667; 39.33333

Administrimi
Shteti Flamuri Ukraina
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 257 km2
Lartësia 105 m (m.n.d.)
Popullsia 425,848 banorë
Dendësia 1,802 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1795
Zona Kohore CET UTC+1
Verore CEST UTC+2
Kodi Postal 91000
Prefiksi +380 642
Koordinatat 48° 34′ 0″ Veri

39° 20′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.gorod.lugansk.ua

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2001, shumica e banorëve deklaruan se janë ukrainas me 49.6%, pastaj 47% janë rusë. Sa i përket gjuhës, 85.3% flasin rusisht, 13.7% flasin ukrainisht, 0,2% flasin armenisht dhe 0.1% flasin [[Gjuha bjelloruse|bjellorusisht).

BinjakëzimetRedakto