Luhansk (Ukrainisht: Луганськ, ose Lugansk (Rusisht: Луганск) ishte i njohur si Voroshilovgrad (1935-1958 dhe 1970-1990) është qytet në Ukrainë. Që nga viti 2014, Luhanski nuk është nën kontroll të qeverisë së Ukrainës, por është nën kontroll të Republikës së Njerëzve të Luhanskit.

Luhansku
Луганськ
Qytet
Deletion error 075.jpg
Popullsia
 • Gjithsej425.848
{{{postal_code_type}}}
91000
Faqja zyrtarewww.gorod.lugansk.ua

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2001, shumica e banorëve deklaruan se janë ukrainas me 49.6%, pastaj 47% janë rusë. Sa i përket gjuhës, 85.3% flasin rusisht, 13.7% flasin ukrainisht, 0,2% flasin armenisht dhe 0.1% flasin [[Gjuha bjelloruse|bjellorusisht).

BinjakëzimetRedakto

Shih edheRedakto