Lulelakra është një nga disa perime në speciet Brassica oleracea në gjininë Brassica, e cila është në familjen Brassicaceae. Është një bimë vjetore që riprodhohet nga fara. Në mënyrë tipike, vetëm koka hahet – mishi i bardhë i ngrënshëm që nganjëherë quhet "gjizë" (me një pamje të ngjashme me gjizën e djathit).[1] Koka e lulelakrës është e përbërë nga një meristem i bardhë i lulëzimit . Kokat e lulelakrës ngjajnë me ato në brokoli, e cila ndryshon në të paturit e sythave të luleve si pjesa ushqimore. Brassica oleracea gjithashtu përfshin brokoli, lakër brukseli, lakër, zarzavate jeshile dhe kale, të lashta të quajtura kolektivisht, "cole",[2] megjithëse ato janë të grupeve të ndryshme të kultivarëve .

Bimë lulelakër që rriten në fidanishte

ReferimeRedakto

  1. ^ Vincent A. Fritz (2017). "Growing broccoli, cabbage and cauliflower in Minnesota". University of Minnesota Extension, Garden - Growing Vegetables. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2017. Marrë më 26 shkurt 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Cabbage, Broccoli, Cauliflower, and Other Brassica Crops". Center for Agriculture, Food and the Environment, College of Natural Sciences, University of Massachusetts at Amherst, USA. 14 janar 2013. Marrë më 26 shkurt 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)