Lynn Nottage

dramaturge amerikane

Lynn Nottage (2 nëntor, 1964) është një dramaturge amerikane, shkrimet e së cilës shpesh merren me jetën e grave me prejardhje të Afrikës. Ajo është profesoreshë e teatëritColumbia University dhe ligjëruesedramaturgjisëYale University.

Lynn Nottage
200px
Nottage më 2007
Ditëlindja:2 nëntor 1964
Vendlindja:Brooklyn, New York, Flag of the United States.svg SHBA
Kombësia:Amerikane
Zhanri:Drama

Nottage ka lindur në Brooklyn dhe është diplomuar në Brown University dhe Yale School of Drama. Ajo mori një Guggenheim Fellowship në vitin 2005, dhe një MacArthur Grant në vitin 2007. Ajo fitoi Çmimin Pulitzer për Dramë në vitin 2009 për dramën Shkatërrimi.

Jeta e hershmeRedakto

KrijimtariaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ [ http://www.tcm.com/tcmdb/title/538303/Poof-/ " 'Poof!" Përmbledhje dhe Cast "] tcm.com, arrihen 24 shkurt 2016
  2. ^ Manohla Dargis. "Just a Maid in Movies, but Not Forgotten", The New York Times, April 21, 2011

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Lynn Nottage – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale