Machete (Shqiptimi spanjisht: [maˈtʃete]) është një teh i gjerë që përdoret ose si një vegël si një sëpatë, ose në luftime si një shpatë e shkurtër. Thika është tipike 32.5 deri 45 centimetra (12.8 deri 17.7 inç) e gjatë dhe zakonisht nën 3 milimetra (0,12 inç) e trashë.

Machete e vjetër nga Amerika Latine

PërdorimiRedakto

 
Agustín Cruz Tinoco duke përdorur machete për të gdhendur drurin

Në bujqësiRedakto

Në vende të ndryshme tropikale dhe subtropikale, machete përdoret shpesh për të prerë nën tokën e pyjeve të shiut dhe për qëllime bujqësore (p.sh. prerja e kallam sheqerit).[1] Përveç kësaj, në Amerikën Latine një përdorim i zakonshëm është për detyra të tilla shtëpiake, si prerja e produkteve ushqimore të mëdha në copa - aq sa përdoret një heqëse - ose për të kryer detyra të prerjes së papërpunuar, siç është bërja e dorezave të thjeshta prej druri për mjete të tjera. Është e zakonshme të shohësh njerëz që përdorin machete për punë të tjera, të tilla si ndarja e kokosit të hapur, puna në oborr, heqja e degëve dhe bimëve të vogla, copëtimi i ushqimit të kafshëve dhe pastrimi i shkurreve.[1]

Machete shpesh konsiderohen mjete dhe përdoren nga të rriturit. Sidoqoftë, shumë shoqëri dhe kultura gjahtarësh-mbledhës që mbijetojnë përmes bujqësisë ekzistenciale fillojnë të mësojnë foshnjat të përdorin mjete të mprehta, përfshirë machetes, para ditëlindjeve të tyre të para.[2]

Si armëRedakto

Për shkak se machete është e zakonshme në shumë vende tropikale, shpesh është arma e zgjedhjes për kryengritjet. Për shembull, Ushtria Popullore Boricua quhet jozyrtarisht macheteros për shkak të punëtorëve që funksionojnë në mashtrime të fushave të kallam sheqerit të Porto Rikos.[3]

Shumë nga vrasjet në gjenocidin Ruandan të vitit 1994 u kryen me machete,[4] dhe ato ishin arma kryesore që përdorej nga milicitë Interahamwe atje. Machete ishin gjithashtu një mjet dhe armë dalluese e Tonton Macoute Haitian.

Më 1762, Mbretëria e Britanisë së Madhe pushtoi KubënBetejën e Havanës, dhe guerilët fshatarë të udhëhequr nga Pepe Antonio, një këshilltar i Guanabacoa, përdorën machete në mbrojtjen e qytetit.[5] Machete ishte gjithashtu arma më ikonike gjatë luftërave të pavarësisë në atë vend (1868-1898), megjithëse pa një përdorim të kufizuar të fushës së betejës.[6] Carlos Manuel de Céspedes, pronar i rafinerisë së sheqerit La Demajagua afër Manzanillo, liroi skllevërit e tij më 10 tetor 1868. Ai vazhdoi t'i udhëheqë ata, të armatosur me machete, në rebelim kundër qeverisë spanjolle.[7] Sulmi i parë i kalorësisë duke përdorur machete si armë parësore u krye më 4 nëntor 1868 nga Máximo Gómez, një rreshter i lindur në Republikën Dominikane, i cili më vonë u bë gjeneral i përgjithshëm i Ushtrisë Kubane.[8]

Machete ishte (dhe ende është) një armë anësore dhe mjet për shumë grupe etnike në Afrikën Perëndimore. Machete në këtë rol janë të referuara në Things Fall ApartChinua Achebe.[9]

Shumë personazhe fiktive e kanë përdorur atë si një armë në filmat horror dhe luftarak, më i njohur dhe famëkeq është Jason Voorhees, nga seria filmike E premtja e 13-të dhe John Rambo në serinë Rambo.

ReferimeRedakto

  1. ^ a b Franz, Carl; Rogers, Carl Franz, Lorena Havens, Steve; Havens, Lorena (11 dhjetor 2012). The People's Guide to Mexico (në anglisht). Avalon Travel Publishing. fq. 277–278. ISBN 978-1-61238-049-0.
  2. ^ Day, Nicholas (9 prill 2013). "Give Your Baby a Machete". Slate (në anglisht). Marrë më 19 prill 2013.
  3. ^ Martin, Gus (15 qershor 2011). The SAGE Encyclopedia of Terrorism, Second Edition (në anglisht). SAGE Publications. fq. 490. ISBN 978-1-4129-8016-6.
  4. ^ Verwimp, P. (2006). "Machetes and Firearms: the Organization of Massacres in Rwanda". Journal of Peace Research (në anglisht). 43 (1): 5–22. doi:10.1177/0022343306059576.
  5. ^ Ponce, Mildrey (2007). "Why Did The English Take Over Havana?" (në anglisht). Cuba Now. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 22 qershor 2020.
  6. ^ Tone, John Lawrence (2006). "Chapter 10: Mal Tiempo and the Romance of the Machete". War and Genocide in Cuba, 1895–1898 (në anglisht). University of North Carolina Press. fq. 126–127. ISBN 978-0-8078-3006-2.
  7. ^ Gravette, A G (28 shtator 2007). "Chapter 7: The Southern Peninsula". Cuba (në anglisht) (bot. 5). New Holland Publishers. fq. 106. ISBN 978-1-84537-860-8.
  8. ^ "Major General Máximo Gómez Báez". Revolutionary Armed Forces (në anglisht). Gobierno de la Republica de Cuba. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 6 shkurt 2009.
  9. ^ "Plot Overview". Things Fall Apart (në anglisht). SparkNotes. Marrë më 6 shkurt 2009.