Mali Hoyo (Shqiptimi: Mali Hojo, frëngjisht: Montagne Hoyo) është një mal në pjesën lindore të Republikës Demokratike Kongos,[1] pranë Parkut Kombëtar të Virungës. Mali është një masiv gëlqeror dhe përmban rreth 40 shpella.[2] Lartësia e tij është 1,450 metres (4,760 ft). Ai bën pjesë në pyllin e shiut të Iturit dhe ndodhet rreth 70 kilometra (43 mi) në perëndim të liqenit Albert,[3] 92 kilometres (57 mi) larg nga veriu i Beninit dhe 19 kilometres (12 mi) larg nga jugu Komandës.[4]

Mali Hoyo
Pika më e lartë
Ngritja1,450 m (4,760 ft)[1]
Gjeografia
Vendodhjalindja e Republikës Demokratike Kongos

Referime Redakto

  1. ^ a b Ollier, C.D. and Harrop, J.F. (1963). "The caves of Mount Hoyo, Eastern Congo Republics". Bulletin of the National Speleological Society. 25 (2): 73−78. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  2. ^ Van Noten, F. (1977). "Excavations at Matupi cave". Antiquity. 51 (201): 35−40. doi:10.1017/S0003598X00100572. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Willoughby, P.R. (2009). "From the Middle to the Later Stone Age in Eastern Africa". përmbledhur nga Camps, M., Chauhan, P. (red.). Sourcebook of Paleolithic Transitions. Methods, Theories, and Interpretations. New York: Springer. fq. 301−314. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e redaktorëve (lidhja)
  4. ^ Africa's Top Wildlife Countries: Mount Hoyo

Lidhje të jashtme Redakto