María de León Bello y Delgado

María de León Bello y Delgado lindi në El Sauzal (Tenerife, Spanjë) më 23 mars të vitit 1643 dhe vdiq më 15 shkurt 1731San Cristóbal de La Laguna (Tenerife, Spanjë). Ajo ishte një murgeshë katolike dhe një nga mistiket më të mëdha të të gjitha kohërave.[1]

María de León Bello y Delgado

Lindi në një familje të varfër dhe fetare. Që në fëmijëri ajo ishte e rrethuar nga fenomene mistike, nëna e saj e dha për adoptim në një familje të pasur në mënyrë që ajo të mund të kishte një jetë më të mirë. Por kjo familje e mban vajzën si skllave, duke e detyruar atë për të punuar në punët e shtëpisë.[1] Në këto kushte, nëna e saj biologjike mori fëmijën dhe e dërgoi për të jetuar në shtëpinë e dajës së saj. Por ajo donte të jetë një murgeshë për atë që shkoi në 1668Konventën e Shën Katerina e Sienës në qytetin e San Cristóbal de La Laguna.[1]

Në manastir thuhet se vazhduan mrekullitë e murgeshës, në mesin e tyre: ekstaza, bilokacioni dhe stigmata. Ajo vdiq më 15 shkurt 1731 me një reputacion prej shenjtoreje. Tre vjet pas vdekjes së saj, trupi i saj thuhet se u gjet i paprekur. Çdo 15 shkurt trupi i saj është i ekspozuar për publikun dhe mijëra njerëzve të të gjitha Ishujt Kanare të Spanjës dhe të gjithë ata që vijnë për të adhuruar. Sot është në procesin e bekuar.[1]

ReferimeRedakto

  1. ^ a b c d La Siervita de Dios.

Lidhe të jashtmeRedakto