Maria Klawe

shkencëtare kompjuterike kanadeze

Maria Klawe ( /ˈklɑːv/;e lindur më 1951) është një matematikane dhe shkencëtare kompjuterike kanadeze dhe presidetja e pestë e Kolegjit Harvey Mudd (që nga 1 korrik, 2006).[1]. E lindur në Toronto në vitin 1951, ajo u bë një shtetase e Shteteve të Bashkuara në vitin 2009. Ajo më herët ka qenë Dekane e Sjkollës së Inxhinierisë dhe Shkencave të Aplikuara në Princeton University.

Maria Klawe
Maria Klawe 2015.jpg
Lindi më 1951
Vendlindja Toronto, Ontario, Kanada
Nënshtetësia Kanadeze
Arsimimi

B.Sc., University of Alberta, 1973

Ph.D., University of Alberta, 1977
Profesioni matematikane dhe shkencëtar i kompjuterite

JetaRedakto

Klawe lindi në Toronto, Ontario. Ajo jetoj në Skoci nga mosha 4 deri 12, pastaj u kthye në Kanada, duke jetuar me familjen e saj në Edmonton, Alberta.[2] Klawe ka studiuar në University of Alberta, e la atë për të udhëtuar nëpër botë, dhe u kthye për ta përfunduar B.Sc. në vitin 1973.[2] Ajo qëndroi në Alberta gjatë viteve të studimeve, dhe në vitin 1977 ajo mori edhe titullin Ph.D. në matematikë.[3] Ajo iu bashkua fakultetit të matematikës në Oakland University si një profesore asistente në vitin 1977 por qëndroi vetëm për një vit.

StudimiRedakto

Disa nga veprat më të mira të cituara të Klawe kanë lidhje me algoritme për zgjidhjen e problemeve të optimizimit gjeometrik,,[4] problemi i galerisë së artit,[5] dhe studimet e efekteve të gjinisë në lojrat elektronike.[6][7] Ajo krijoi Projektin e Aphasia, një bashkëpunim midis UBC dhe Princeton për të studiuar afazinë dhe për të zhvilluar ndihmë për njerëzit që vuanin prej saj, pasi mikja e saj Anita Borg u diagnostikua me kancer në tru[8][9]

ReferimetRedakto

  1. ^ "Maria Klawe Named Fifth President of Harvey Mudd College". HMC Spotlight. Harvey Mudd College. 17 janar 2006. Marrë më mars 29, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Semuels, Alana (15 mars 2009), "Microsoft did the math, chose her", Los Angeles Times: B2 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  3. ^ Maria Klawe at the Mathematics Genealogy Project
  4. ^ Aggarwal, Alok; Klawe, Maria M.; Moran, Shlomo; Shor, Peter; Wilber, Robert (1987), "Geometric applications of a matrix-searching algorithm", Algorithmica, 2 (1–4): 195–208, doi:10.1007/BF01840359 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  5. ^ Kahn, J.; Klawe, M.; Kleitman, D. (1983), "Traditional galleries require fewer watchmen", SIAM Journal on Algebraic and Discrete Methods, 4 (2): 194–206, doi:10.1137/0604020 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  6. ^ Inkpen, Kori; Upitis, Rena; Klawe, Maria; Lawry, Joan; Anderson, Ann; Ndunda, Mutindi; Sedighian, Kamran; Leroux, Steve; Hsu, David (1994), ""We Have Never-Forgetful Flowers In Our Garden:" Girls' Responses To Electronic Games" (PDF), Journal of Computers in Mathematics and Science Teaching, 13 (4): 383–403 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  7. ^ Inkpen, K.; Booth, K. S.; Klawe, M.; Upitis, R. (1995), "Playing together beats playing apart, especially for girls" (PDF), Proceedings of CSCL Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  8. ^ The Aphasia project Archived 19 February 2007[Date mismatch] at the Wayback Machine. web site.
  9. ^ Cook, Michelle (5 shkurt 2004), "UBC Project Makes Life Easier for Those Suffering Aphasia" (PDF), UBC Reports, 50 (2) Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).

Lidhje të jashtmeRedakto