Elizabeth Marie "Betty" Tall Chief (emri i familjes Osage : Ki He Kah Stah Tsa ; [1] 24 janar 1925   - 11 prill 2013) ishte një balerinë amerikane. Ajo është konsideruar si prima ballerina e para e Amerikës, [2] dhe ishte parë që kishte prejardhje amerikane. [3]

Maria Tallchief

Pothuajse që nga lindja, Tall Chief ishte e përfshirë me kërcimin, duke filluar mësimet formale në moshën tre vjeçare. Kur ishte tetë vjeçe, familja e saj u zhvendos nga shtëpia e saj e lindjes , Fairfax, Oklahoma , në Los Angeles, California, për të avancuar karrierën e saj dhe motrës së saj më të vogël, Marjorie .

Në moshën 17-vjeçare, ajo u zhvendos në Nju Jork, në kërkim të një kompanie baleti, dhe nën ndikimin e eprorëve të saj, mori emrin Maria Tallchief. Ajo kaloi pesë vitet e ardhshme me Ballet Russe de Monte Carlo, ku takoi koreografin legjendar George Balanchine. Gjatë kohës kur Balanchine bashkë-themeloi New York City Ballet në vitin 1946, Tallchief u bë ylli i parë i kompanisë. [4]

Kombinimi i koreografisë së vështirë të Balanchine dhe vallëzimi i pasionuar i Tallchief revolucionarizoi baletin. Roli i saj në The Firebird i vitit 1949 bëri qe Tallchief të arrijë në në krye të botës baletit, duke e themeluar atë si një prima ballerina. Roli i saj si Sugarplum Fairy në The Nutcracker e shëndërroi baletin në Amerikën nga errësira në një nga artet më të popullarizuar.

Jeta e hershmeRedakto

Tall Chief, e njohur si "Betty Marie" për miqtë dhe familjen, lindi në Fairfax, Oklahoma më 24 janar 1925, e bija e Alexander Joseph Tall (1890-1959), anëtar i Osage Nation dhe gruas së tij, Ruth Porter, me prejardhje skoceze-irlandeze.[5][6] Porter e kishte takuar Tall Chief, duke vizituar motrën e saj, e cila ishte në atë kohë në shtëpinë e tij në shtëpinë e nënës së tij.[5]

 
Maria Tallchief me Erik Bruhn në vitin 1961.

KarrieraRedakto

Tallchief diplomoi në Beverly Hills High School në vitin 1942. [7] Ajo kishte hequr dorë nga pianoja dhe donte të shkonte në kolegj, por babai i saj ishte kundër saj. "Unë kam paguar për mësimet gjithë jetës tënde," tha ai. "Tani është koha që të gjesh një punë." [6] Ajo fitoi një pjesë në Presenting Lily Mars , një muzikore MGM me Judy Garland. Vallëzimi në film nuk ishte "kënaqës" dhe Tallchief vendosi që të mos ndiqte më atë rrugë. [6] Atë verë, shoku i familjes Tatiana Riabouchinska pyeti nëse Tallchief do të donte të shkonte në Nju Jork . [7] Ajo u nis për në qytetin e madhështor në moshën 17 vjeçare. [5]

 
Maria Tallchief si Fairy Sugar Plum dhe Nicholas Magallanes si knights e saj The Nutcracker (1954).

Jeta personaleRedakto

Gjatë vitit të saj të parë në Ballet Russe de Monte Carlo Tallchief ishte në lidhje me Alexander "Sasha" Goudevitch. "Për të dy ne ishte dashuria e parë," tha Tallchief. "Ne shikonim njëri-tjetrin çdo ditë dhe unë isha e bindur se ishte dashuri e vërtetë." [8] Goudevitch i bleu një unazë fejese. Megjithatë, në pranverën e vitit 1944 ndjenjat e tij ndryshuan kur një vajzë tjetër filloi të shfaqet. "Zemra ime u thye", kujton ajo. [8]

Tallchief dhe Balanchine ishin martuar më 16 gusht 1946, kur ajo ishte 21 vjeç dhe ishte 42 vjeç. [5] [9] Prindërit e saj vazhduan të kundërshtonin martesën dhe nuk morën pjesë në këtë ceremoni. [10] Çifti nuk kishte një muaj të mjaltit sepse sipas tyre: "Për të dy ne, puna ishte më e rëndësishme." [10]

[5] Martesa e tyre u anulua në vitin 1952, kur ndjenjat a tyre filluan të zbehen dhe nuk kishte më dashuri. [9]

Në vitin 1952, Tallchief u martua me Elmourza Natirboff, një pilot për një linjë ajrore private. Çifti u divorcua dy vjet më vonë. [5] [9] Në vitin 1955, ajo u takua me biznesmenin Henry D. ("Buzz") Paschen Jr. [9] [7] Çifti u martua në qershorin e ardhshëm. Me Paschen Tallchief kishte fëmijën e saj të vetëm, Elise Maria Paschen ( lindur më 1959), e cila u bë një poete dhe drejtore ekzekutive e Poetry Society of America. Me këtë martesë Tallchief kishte gjithashtu një thjeshtër, Margaret Wright. [11] Çifti mbeti së bashku, deri në vdekjen e tij në 2004. [7]

Biografitë dhe dokumentarëtRedakto

Tallchief ka qenë subjekt i biografive të shumëfishta. Autobiografia e saj, Maria Tallchief: Prima Ballerina e Amerikës , u bashkë-shkrua me Larry Kaplan dhe u botua në vitin 1997. [12]

Sandy dhe Yasu Osawa i Upstream Productions në Seattle, Uashington bëri një dokumentar me titullin Maria Tallchief në nëntor të vitit 2007 që u transmetua në PBS mes viteve 2007 dhe 2010.

Shiko gjithashtuRedakto

 • Pesë hone
 • Gratë në vallëzim

ReferimeRedakto

 1. ^ "Dance Magazine 1960 Award Winners: Maria Tallchief" (April 1961). {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Hedy Weiss (12 prill 2013). "American prima ballerina Maria Tallchief dies at 88". Chicago Sun Times. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2013. Marrë më 15 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Howard Chua-Eoan (12 prill 2013). "The Silent Song of Maria Tallchief: America's Prima Ballerina (1925-2013)". Time. Marrë më 16 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Jon Anderson and Sid Smith (12 prill 2015). "Maria Tallchief dead at 88:Chicago dance legend, Balanchine muse". Chicago Tribune. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2015. Marrë më 15 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c d e f Anderson, Jack (12 prill 2013). "Maria Tallchief, a Dazzling Ballerina and Muse for Balanchine, Dies at 88". The New York Times. Marrë më 13 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b c Maria Tallchief; Larry Kaplan (1998). "Chapter 1". Maria Tallchief: America's Prima Ballerina. Holt. ISBN 0-8050-3302-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b c d Jon Anderson; Sid Smith (12 prill 2013). "Maria Tallchief dead at 88". Chicago Tribune. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2013. Marrë më 14 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b Maria Tallchief; Larry Kaplan (1998). "Chapter 2". Maria Tallchief: America's Prima Ballerina. Holt. ISBN 0-8050-3302-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b c d Sarah Halzack (12 prill 2013). "Maria Tallchief, ballet star who was inspiration for Balanchine, dies at 88". The Washington Post. Marrë më 14 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b Maria Tallchief; Larry Kaplan (1998). "Chapter 4". Maria Tallchief: America's Prima Ballerina. Holt. ISBN 0-8050-3302-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Sherlock, Barbara (5 qershor 2004). "Henry D. Paschen Jr., 77". Chicago Tribune. Marrë më 16 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Starlynn Raenae Nace. "Tallchief, Elizabeth Maria". Encyclopedia of Oklahoma History and Culture. Oklahoma Historical Society. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2013. Marrë më 27 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lexo më tejRedakto

Linqe te jashtmeRedakto