Papa Marini II ( l. ?, Roma - v. 10 maj 946, ) ishte papa i 128 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 30 tetor 942 dhe deri më 10 maj 946. Paraardhës i tij ishte papa Stefani VIII, ndërsa pasardhësi papa Agapeti II.

Papa Marini II
Marino II
papa i 128 i Kishës Katolike
Zgjedhja 30 tetor 942
Shenjtërimi 30 tetor 942
Fundi papatit 10 maj 946
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Stefani VIII
Pasardhësi papa Agapeti II
Lindja Roma, ?
Vdekja 10 maj 946
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En Marini II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Stefani VIII
Papë
30 tetor 94210 maj 946
Pasardhësi 
papa Agapeti II