Marko Rog

futbollist kroat

Marko Rog (lindur më 19 korrik 1995) është një futbollistë kroat i cili luan me klubin italian NapoliSerie A si mesfushor.

Marko Rog
Të dhënat personale
Emri i plotëMarko Rog
Data e lindjes (1995-07-19) 19 Korrik 1995 (25 vjeç)
Vendi i lindjesZagreb, Kroaci
Gjatësia1,80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualNapoli
Numri30
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2013–2014NK Varaždin30(17)
2014–2015RNK Split30(7)
2015–2016Dinamo Zagreb40(5)
2016–Napoli6(0)
Ekipi kombëtar
2014–Kroacia U–2111(1)
2014–Kroacia7(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 18 Shkurt 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 18 Shkurt 2017

KarrieraRedakto

Më 28 korrik 2014, Rog bëri debutimin e tij si profesionist me RNK Split në ndeshjen kundër NK Istra 1961 ku ai luajti gjatë gjithë takimit.[1]

KombëtarjaRedakto

Më 12 nëntor 2014, ai bëri debutimin e tij me kombëtaren në ndeshjen miqësore kundër Argjentinës duke hyrë si zëvëndësues në minutën e 84 në vend të Duje Čop.[2]

ReferimeRedakto

  1. ^ "Split vs Istra 1961". Soccerway. Marrë më 29 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Argentina vs Croatia". Vavel. Marrë më 13 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto