Radnički Nogometni Klub Split (Klubi i Futbollit të Puntorëve Split), njohur zakonisht si RNK Split ose thjesht Split, është një klub futbollistik kroat me seli në qytetin e Splitit.

RNK Split
Pseudonimi(et)Crveni (Të kuqtë)
Themeluar16 prill 1912; 102 vite më parë
StadiumiStadion Park mladeži
Kapaciteti4,075 vende[1]
PronariFlamuri Slaven Žužul
TrajneriFlamuri Zoran Vulić
LigaPrva NHL
2013–144
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

HistoriaRedakto

Klubi njihej si klubi i puntorëve. Klubi ka një 'fanbase' të fortë në portin e Splitit. Klubi u themelua më 12 prill 1912 si Anarch, por gjatë historisë ka pasur emra të tjerë si Borac, Jug, HAŠK, Dalmatinac dhe Arsenal.

Gjatë luftës civile spanjolle, vullnetarët e RNK Split organizuan një ekspeditë të pasuksesshme në anën e koalicionit antifashist kundër forcave Francisco Francos.

luftën e dytë botërore, klubi u bë shumë i njohur për shkak se 120 nga lojtarët e saj u vranë gjatë kohës që luftonin në anën e partizanëve jugosllav të Josip Broz Titos, duke luftuar kundër forcave Axis.[2]

Pasi arkivoi katër ngjitje rresht, klubi shkoi të luante nga niveli i katërt i futbollit kroat në Prva HNL, elita e futbollit kroat. Në sezonin e parë të skuadrës në elitë në sezonin 2010–11, ata arkivuan një vend të respektueshëm të tretë, duke qëndruar për vetëm dy pikë mbarapa gjigandëve dhe rivalëve lokal të HNK Hajduk Split. Për shkak se klubi e mbylli sezonin në vendin e tretë, ata u kualifikuan për të luajtur në Europë për herë të parë në historinë e tyre duke hyrë direkt në raundin e dytë kualifikues të 2011–12 Ligës së Europës ku ata u përballën me sllovenët e NK Domžale. Ata fituan 5–2 me rezultatin e përgjithshëm duke u kualifikuar për në raundin e tretë ku u përballën me skuadrën angleze të Premier Ligës, Fulham F.C., ku u mposhtën me rezultatin e përgjithshëm 2–0.

Stema dhe ngjyratRedakto

Themeluar si HRŠD "Anarch", ngjyrat e para të klubit ishin e zeza (ngjyra e anarkistëve), kurse HRŠD ishte për Hrvatsko radničko športsko društvo (Shoqata Sportive e Puntorëve Kroat). Për shkak të influencës së "të kuqes" së vogël (Lëvizja Puntore, Partia Social demokrate dhe Komunizmi) në vitin 1933 klubi ndryshoi ngjyrat duke i bërë vetëm të kuqe duke e bërë edhe emrin RNK Split, Radnički nogometni klub, Klubi i Futbollit të Puntorëve Split. Gjatë kohës së RSF Jugosllavisë, RNK Split luajti katër herë në divizionin më të lartë të futbollit, pa mundur dot të fitonte ndonjë kampionat ose kupë. Suksesi më i madhë në ish-Kupën Jugosllave ishte arritja në gjysmë–finale gjatë sezonit 1960–61, ku u eleminuan nga skuadra maqedonase Vardar në ndeshjen që u luajt në stadiumin e kësaj të fundit.

TrofeRedakto

1956–57 (Zone I), 1959–60 (Perëndimi)
1983–84 (Jug)
1996–97 (Jug), 1997–98 (Jug), 2009–10
2008–09 (Jug)
2007–08 (Jug)

Skuadra aktualeRedakto

Redaktuar më 6 prill 2015

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Tomislav Duka
3   Mb Denis Glavina
4   Mb Ante majstorović
5   Mb Branko Vrgoč
8   Mf Antonio Mršić
9   Sm Mate Bilić
10   Mf Ante Erceg
11   Sm Dražen Bagarić
12   Pt Danijel Zagorac
13   Mb Chung Woon
14   Sm Goran Roce
15   Mf Mario Kvesić
16   Mb Tomislav Radotić
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
17   Mf Marko Rog
19   Mb Tomislav Barbarić
20   Mb Ivan Radeljić
22   Mf Ivan Jukić
24   Mf Miloš Vidović
25   Mb Dario Rugašević
26   Mb Nino Galović
29   Mb Ivan Ibriks
30   Pt Luka Kukić
34   Sm Henri Belle
77   Mf Slavko Blagojević
99   Sm Sokol Cikalleshi
  Mf Filip Faletar

Sezonet e funditRedakto

Sezoni Divizioni Nd F B H Gsh Gp Pts Poz Kupa Kompedicioni Raundi Lojtari Gola
Liga Kompedicione të tjera Golashënuesi
1992 2. HNL Jug 14 8 4 2 19 8 20 3ti
1992–93 2. HNL Jug 30 17 10 3 58 15 44 2ti R1
1993–94 2. HNL Jug 30 12 6 12 53 42 30 6ti
1994–95 2. HNL Jug 32 15 10 7 51 34 55 4th R2
1995–96 2. HNL Jug 30 10 10 10 51 34 40 7ti
1996–97 2. HNL Jug 36 25 5 6 73 25 80 1ri
1997–98 2. HNL Jug 32 21 5 6 52 19 68 1ri R2
1998–99 2. HNL 36 17 8 11 60 34 59 5ti
1999–00 2. HNL 32 6 8 18 29 68 26 15ti R1
2000–01 3. HNL Jug 28 10 5 13 28 37 35 10ti
2001–02 3. HNL Jug 30 12 4 14 55 48 40 9ti
2002–03 3. HNL Jug 28 7 9 12 30 44 30 15ti
2003–04 1. ŽNL S-D 26 13 3 10 46 31 42 5ti
2004–05 1. ŽNL S-D 32 12 10 10 52 41 46 7ti
2005–06 1. ŽNL S-D 36 15 9 12 52 40 54 9ti
2006–07 4. HNL Jug-A 28 12 6 10 46 34 42 2ti
2007–08 4. HNL Jug-A 30 21 4 5 87 25 67 1ri Milardović, AntonioAntonio Milardović 21
2008–09 3. HNL Jug 34 23 8 3 79 20 77 1ri Žužul, AnteAnte Žužul 28
2009–10 2. HNL 26 16 5 5 56 26 53 1ri R1 Žužul, AnteAnte Žužul 12
2010–11 1. HNL 30 16 5 9 38 22 53 3ti Golubović, BojanBojan Golubović 6
2011–12 1. HNL 30 14 8 8 43 32 50 4ti R2 Liga e Europës QR3 CzopDuje Čop 8
2012–13 1. HNL 33 15 7 11 49 37 52 5ti R2 Rebić, AnteAnte Rebić 10
2013–14 1. HNL 36 14 10 12 41 41 52 4ti Bilić, MateMate Bilić 9

VeglatRedakto

 • Nd = Ndeshje
 • F = Fitore
 • B = Barazime
 • H = Humbje
 • Gsh = Gola të shënuar
 • Gp = Gola të pësuar
 • Pts = Pikë
 • Poz = Pozicioni final
 • R1 = Raundi 1
 • R2 = Raundi 2
 • ÇF = Çerek–finale
 • GJF = Gjysmë–finale
 • Fn = Finalist
 • F = Fitues

Rekordi europianRedakto

PërmbledhjeRedakto

Kompedicioni Nd F B H Gsh Gp Sezoni i fundit
Liga e Europës 12 5 5 2 12 7 2014–15
Total 12 5 5 2 12 7

Burimi: uefa.com, Redaktuar më 28 gusht 2014
Nd = Ndeshje të luajtura; F = Fitore; B = Barazime; H = Humbje; Gsh = Gola të shënuar; Gp = Gola të pësuar

Nga rezultatetRedakto

Gjithsej Nd F B H Gsh Gp D
Brënda 6 4 2 0 9 2 +7
Jashtë 6 1 3 2 3 5 −2
Gjithsej 12 5 5 2 12 7 +5

Nga sezoniRedakto

Sezoni Kompedicioni Raundi Kundërshtari Brënda Jashtë Rz
2011–12 UEFA Liga e Europës R2K   Domžale 3–1 2–1 5–2
R3K   Fulham 0–0 0–2 0–2
2014–15 UEFA Liga e Europës R1K   Mika 2–0 1–1 3–1
R2K   Hapoel Be'er Sheva 2–1 0–0 2–1
R3K   Chornomorets Odesa 2–0 0–0 2–0
PO   Torino 0–0 0–1 0–1

TrajnerëtRedakto

ReferimeRedakto

 1. ^ Vulas, Frane (24 gusht 2010). "Cijeli će Split stati u Park mladeži". Slobodna Dalmacija (në kroatisht). Marrë më 1 maj 2011.
 2. ^ U NOB-u poginulo 120 splitovaca Slobodna Dalmacija

Lidhje të jashtmeRedakto