Martin Luther King Sr. ishte baptist amerikan. Ai ishte babi i Martin Luther King.

Martin Luther King, Sr.
Martin Luther King Sr, c1977-81.jpg
Data e lindjes: 19 dhjetor 1899
Vendi i lindjes: Stockbridge, Georgia
SHBA
Data e vdekjes: 11 nëntor 1984
Vendi i vdekjes: Atlanta, Georgia
SHBA
Religjion: Baptist

JetaRedakto

King Sr. lindi në Stockbridge në Georgia, ai ishte i biri i Delias dhe James Albert King. Ai u bë lider i lëvizjes për të drejtat qytetare afro-amerikane.

Vrasja e gruasëRedakto

Gruaja e tij dhe nëna e tij, Alberta u vranë 30 qershor 1974, në kishën Ebenzer në ditën e diele nga Marcus Wayne Chenault, një njeri nga Ohio i cili bërtiti dhe u ngrit duke thënë, "Jeni duke i shërbyer zotit të rrejshëm" dhe pastaj e qëlloi Albertën me dy plumba.

VdekjaRedakto

King Sr. vdiq nga sulmi në zemër më 11 nëntor 1984 në spitalë në Atlanta.