Martin Weinek (i lindur në Leoben, Austri, me 11 korrik 1964) është aktor, dublator, enologh, sipërmarrës austriak. Është i njohur për rolin e tij të inspektorit Fritz Kunz ne serinë Komisar Rex.

Martin Weinek
Capparoni Zich Weinek.jpg
Martin Weinek (màjtas) me Denise ZichKaspar Capparoni
Informacione personale
Vendlindja Leoben, Austria


TriviaRedakto

Weinek absolvoi studimet aktoriale tek profesori Peter P. Jost në vitet (1983-86) dhe filloj karrierë në film Nachsaison (Ulët stinë), pasi në serì televizion Calafati Joe. Në vitin 1999 ai filloi të aktroj në serìn televizion Komisar Rex në të cilën ësthë aktor i përhershëm. Në vitin 1993 filloi prodhimin e verës me bashkëndërmarrsin Heiligenbrunnu, për këtë kujdeset edhe gruaja etij Eva, e cila poashtu është aktore. Eva të Martin Weinek kanë tre hektàr tokë.

FilmografiaRedakto

  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.

Lidhje të jashtmeRedakto