Masashi Watanabe (11 Janar 19367 Dhjetor 1995) ishte një ish-futbollist japonez.

Masashi Watanabe
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMasashi Watanabe
Datëlindja(1936-01-11)janar 11, 1936
VendlindjaHiroshima, Japoni
Data e vdekjesGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
PozicioniSulmues
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1953–1958Yawata Steel
1962–1971Nippon Steel
Karriera ndërkombëtare
1958–1969Japonia39(12)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Kombëtarja Redakto

Për reprezentacionin japonez ka luajtur 39 ndeshje dhe ka shënuar 12 gola.

Statistikat Redakto

Kombëtarja japoneze
Vite Ndeshje Gola
1958 2 1
1959 8 4
1960 1 0
1961 6 1
1962 3 0
1963 5 3
1964 1 0
1965 3 0
1966 2 1
1967 3 1
1968 2 0
1969 3 1
Gjithsej 39 12

Lidhje të jashtme Redakto