Mauna Loa

maun na loa e rrethon pacifikun ( oqanin paqsor) me një unaz të zjarrt
Vullkani Mauna Loa

Mauna Loa është vullkani më i madh në botë, gjendet në Hawaii, ShBA.

Vullkani dallohet nga vullkanet tjera për nga masiviteti, e që arrin një madhë 75 000 km2. Është vërtetuar se pesha e tij është aq e madhe sa që ka deformuar pllakën e Pacifikut.

StrukturaRedakto

Gjeologjia dhe histoiaRedakto

Shih edheRedakto