Mbroja është një fshat në Rrethin e KorçësShqipëri.

Mborje
Noimage.png
Popullsia
 • Total3.850 banorë

Mborja ndodhet 4 km larg Korçës (në lindje). Në këtë fshat ndodhen vendbanimi historik i Kalasë së Mborjes i shekullit të IX-të të e.r.,[2] dhe Kisha e Ristozit, e ndërtuar në vitin 1389.[3]

KulturëRedakto

Disa kisha e xhami kanë ekzistuar  në Mborje, me dëshminë historike të bashkëjetesës  fetare ndërmjet banorëve. Studimet tregojnë për 12 kisha të vjetra. Ndër to, kisha e Ristozit, që  njihet si një nga objektet më të hershme të kultit në Ballkan. Kisha, ashtu si edhe fshati, shtrihen rrëzë malit të Moravës.

Fshati me 3850 banorë, dominohet nga  popullsia e besimit fetar mysliman, por ka edhe një numër të konsiderueshëm familjesh të vllehëve e të besimit ortodoks.

Shih edheRedakto


ReferimeRedakto

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.
  2. ^ Keshilli i Qarkut Korce. "Monumentet Arkeologjike te Rajonit te Korces". Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2017. Marrë më 28 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Karaiskaj, Gjergj (1975). Monumente te Kultures ne Shqiperi Vellimi 2. 8 Nentori. fq. 57. ...kisha e Ristozit e ndërtuar në shekullin XIV... Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)