Megan Denise Fox (lindi në 16 maj, 1986) është një aktore dhe modele amerikane. Ajo aktrimet e para të karierës i filloj në vitin 2001 me disa televisione të vogle dhe role filmash, dhe luajti një një rol periodik në filmin Hope and Faith. Në 2004, ajo filloj karierën e saj filmike me rol në filmin Confessions of a Teenage Drama Queen. Filmet e fundit më shumë me emër janë Transformers, Transformers: Revenge of the Fallen dheJennifer's Body. Fox është simbolizuar si simboli më sexi (sex symbol) dhe frekuentohet dukshëm në revistat rozë për meshkuj.

Megan Fox
Megan Fox 2011.jpg
U lind në (1986-05-16) 16 Maj, 1986 (36 vjeç)
TitulliMegan Fox (2011)

Jeta e hershmeRedakto

Fox ka lindur në Oak Ridge , Tennessee ,bija e Gloria Darlene ( Cisson Vujosheviq) dhe Franklin Thomas Fox.Ajo eshte anglofolese,di pak skocisht,gjermanisht,ferngjisht. Prindërit e Fox u divorcuan kur ajo ishte e vogel,mamaja e saj u rimartua me Tony Tonachio, se bashku me motren e saj ato u rriten prej tij.Ajo shprehet se te dy ishin shume te rrepte,dhe nuk lejonin qe te kisha nje te dashur.

KarieraRedakto

Jeta privateRedakto

FilografiaRedakto

 
Fox me yllin tjetër të Transformers Rachael Taylor në premierën e filmit Sydney, Australia korrik 2007.
Film
Viti Film Roli Shënim
2003 Bad Boys II Club Kid Extra (Uncredited)
2004 Confessions of a Teenage Drama Queen Carla Santini Supporting role
2007 Transformers Mikaela Banes Lead role
2008 How to Lose Friends & Alienate People Sophie Maes Supporting role
Whore Lost Lead role
2009 Transformers: Revenge of the Fallen Mikaela Banes Lead role
Jennifer's Body Jennifer Check Lead role
2010 Jonah Hex Leila (Post-production)
Passion Play (Filming)
2011 The Crossing TBA Lead role (Pre-production)
Transformers 3 Mikaela Banes Lead role (Pre-production)[1][2][3]
Film Made for Television or Video
Viti Film Roli Shënim
2001 Holiday in the Sun Brianna Wallace Direct-to-DVD (Debut role)
2004 Crimes of Fashion Candace TV Movie
Television
Viti Film Roli Shënim
2002–2003 Ocean Ave. Ione Starr Lead role
2004–2006 Hope & Faith Sydney Shanowski Regular Role
Television guest appearances
Viti Film Roli Shënim
2003 What I Like About You Shannon "Like a Virgin (Kinda)" (Season 2, Episode 5)
2004 Two and a Half Men Prudence "Camel Filters and Pheromones" (Season 1, Episode 12)
The Help Cassandra Ridgeway "Pilot" (Season 1, Episode 1)
"Ollie Shares" (Season 1, Episode 2)
"Dwyane Gets A Cold" (Season 1, Episode 5)
Other
Viti Film Roli Shënim
2009 Every Girl Herself Music video

ÇmimetRedakto

Awards
Viti Rezultati Çmimi Kategoria Puna e nominuar
2005 Kandidat/e Young Artist Award Best Performance in a TV Series (Comedy or Drama) – Supporting Young Actress Hope & Faith
2007 Teen Choice Awards Choice Movie Actress: Action Adventure Transformers
Choice Movie: Breakout Female
Choice Movie: Liplock
National Movie Award Best Performance by a Female
2008 MTV Movie Award Breakthrough Performance
2009 Fitues/e

[4]

Teen Choice Award Choice Female Hottie None
Choice Summer Movie Star Female Transformers: Revenge of the Fallen
Scream Award[5] Best Sci-Fi Actress
Spike Video Game Awards Best Performance By A Human Female Transformers: Revenge of the Fallen
(Burimi: IMDb.com)

ReferimeRedakto

  1. ^ "Michaelbay.com". Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2009. Marrë më 29 janar 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Orci and Kurtzman not returning to write Transformers 3". TFW2005. 2009-10-06. Marrë më 2009-10-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Optimus Prime Confirms "Transformers" Trilogy". 2007-06-07. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2011. Marrë më 2009-09-10. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Teen Choice Awards: Twilight Robert Pattinson Miley Cyrus Jonas Brothers". GoldDerby. 2009-08-10. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2017. Marrë më 2009-08-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Bloody-Disgusting.com, TV: Scream 2009 Award Winners Announced

Lidhje të jashtmeRedakto