Mehmet Esat Pasha ose Esat pashë Janina (18 tetor 1862, Janinë – 2 nëntor 1952, Stamboll) njohur si Mehmet Esat Bylkat pas ligjit të mbiemrave ka qenë ushtarak shqiptar i Perandorisë Osmane, komandant i rrethimit të Janinës dhe pjesmarrës aktiv gjatë Luftës së Parë Botërore dhe më pas në ushtrinë turke bashkë me të vëllain Vehib Pashën.

Mehmet Esat Pasha - Bulkat

BiografiaRedakto

Mehmet Esati lindi në një familje muslimane në Janinë më 18 tetor 1862, ishte i biri i Mehmet Emin efendiut, i cili kishte shërbyer si kryetar i beledijes së qytetit.[1] Familja e tyre kishte prejardhje shqiptare,[2] të ikur nga Tepelena më 1807 u vendosën në Janinë, ku morën mbiemrin Halasti.[3]

ReferimetRedakto

  1. ^ Gawrych, George (2006). The Crescent and the Eagle: Ottoman rule, Islam and the Albanians, 1874–1913. London: IB Tauris. f. 26. ISBN 9781845112875. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kayaloff p.14
  3. ^ Vlora, Eqrem bej (2003). Kujtime 1885-1925. Përkthyer nga Afrim Koçi. Tiranë: IDK. ff. 291nb. ISBN 99927-780-6-7. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

LiteraturaRedakto