Mehmet Hetemaj (lindi më 8 dhjetor 1987) është futbollist finlandezë me prejardhje shqiptare. Ai luan në skuadrën SJK. Para se të themelohet kombëtarja kosovare, ai ka përfaqësuar kombëtaren finlandeze.

Mehmet Hetemaj
Të dhënat vetjake
Datëlindja8 dhjetor 1987
VendlindjaSkënderaj, Kosovë
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniMesfushor mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
SJK
Numri58
Karriera me të rinjtë
1996-2006HJK Helsinki
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005–2007HJK Helsinki17(1)
2007Viikingit (huazim)10(0)
2008–2010Panionios11(0)
2009Thrasyvoulos (huazim)9(0)
2009–2010AlbinoLeffe (huazim)23(1)
2010–2014AlbinoLeffe76(0)
2012–2013Reggina (huazim)29(0)
2014Honka (huazim)16(1)
2014Monza (huazim)17(0)
2015–SJK37(2)
Karriera ndërkombëtare
2007–2009Finlanda U2118(2)
2009–Finlanda5(0)
2014–Kosova1(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Karriera Redakto

Mehmeti ka filluar karrierën e tij në skuadrën HJK Helsinki ku luajti 17 ndeshje nga viti 2006 deri në vitim 2007. Gjatë sezonit 2007, ai shkoi në skuadrën Viikingit si huazim ku luajti 9 ndeshje.

Në vitin 2008, Mehmeti pranoi të shkojë në skuadrën greke Panionios. Në qershor 2009, ai shkoi në skuadrën italiane U.C. AlbinoLeffe si huazim.

Karriera ndërkombëtare Redakto

Finlandë Redakto

Mehmeti luajti për herë të parë për kombëtaren finlandeze kundër kombëtares japoneze në shkurt të vitit 2009. Ai u thirrë pësëri për të luajtur në maj të vitit 2010 kundër Estonisë.

Kosovë Redakto

Mehmeti luajti për herë të parë për kombëtaren kosovare kundër kombëtares turke në maj 2014.[1]

Jeta personale Redakto

Mehmeti lindi në Skënderaj, Kosovë dhe shkoi në Finlandë në vitin 1992. Ata së pari kanë qenë në Oulu, por më vonë u zhvendosën për në Helsinkë për shkak motit dhe për shkak se babai i tij ka astmën. Ai ka një vëlla të madh i cili është po ashtu futbollist dhe dy motra.[2]

Referime Redakto

  1. ^ http://www.tff.org/default.aspx?pageID=471&ftxtID=20671
  2. ^ "Perhepoika ja suuri suu" (në finlandisht). Ylioppilaslehti. 11 maj 2007. Marrë më 1 shkurt 2015.