Mevlan Murati

futbollist shqiptar

Mevlan Murati i lindur më 5 mars 1994 në Tetovë është futbollist profesionist shqiptar nga Republika e Maqedonisë i cili aktualisht luan për Kf Shkendijën.

Mevlan Murati
Të dhënat personale
Emri i plotëMevlan Murati
Data e lindjes5 Mars 1994
Vendi i lindjesTetovë, Republika e Maqedonisë
Gjatësia1.71 m (5 ft 7 in)
PozicioniMbrojtës
Numri16
Karriera në rini
–2012Shkendija
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2012–Shkendija49(0)
2013–2014Partizani26(0)
2015–2016Shkupi29(0)
Ekipi kombëtar
2009–2011Macedonia U1713(0)
2012–2014Macedonia U197(0)
2014 -Shqipëria U212(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 26 qershor 2017

KarieraRedakto

Në prill të vitit 2014 ai mori nënshtetësinë e tij shqiptare përmes përkatësisë së tij etnike, dhe më vonë atë muaj u ftua në ekipin kombëtar shqiptar U 21 për një turne miqësor në maj, i cili u zhvillua në Itali.[1]

BurimetRedakto

  1. ^ "Murati merr ftesë nga Shpresat e Shqipërisë". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 gusht 2014. Marrë më 14 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)