Miloš Krasić

futbollist serb

Miloš Krasić (Serbisht: Милош Красић; lindur më 1 nëntor 1987) është një futbollist serb i cili luan me Lechia Gdańsk dhe me kombëtaren serbe si anësor. Ai ka përfaqsuar vendin e tij në Kupën e Botës 2010. Në një pikë të karrierës së tij, ai është cilësuar nga FourFourTwo si një nga 100 futbollistët më të mirë të botës

Miloš Krasić
Милош Красић
MilosKrasic.jpg
Miloš Krasić përpara një ndeshje
Të dhënat personale
Emri i plotëMiloš Krasić
Data e lindjes (1984-11-01) 1 Nëntor 1984 (35 vjeç)
Vendi i lindjesMitrovicë, RSF Jugosllavi
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniAnësor
Informacionet për klubin
Klubi aktualLechia Gdańsk
Numri7
Karriera në rini
FK Rudar
1999–2001Vojvodina
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2001–2004Vojvodina77(7)
2004–2010CSKA Moscow150(26)
2010–2012Juventus40(8)
2012–2014Fenerbahçe13(0)
2013–2014Bastia18(2)
2014–2015Fenerbahçe S.K. A225(9)
2015–Lechia Gdańsk43(5)
Ekipi kombëtar
2006–2011Serbia47(3)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 23 shkurt 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 27 shtator 2015

Vitet e hershëmeRedakto

Pasi filloi të luante futbollin me klubin e qytetit FK Rudar, Krasić u mor nga FK Vojvodina në vitin 1999 duke kaluar drejt jugut. Ai shpenzoi katër vite e gjysëm në Novi Sad, ku ai përmirësoi aftësitë e tij si futbollist dhe u bë kapiteni i skuadrës.

Karriera me klubeRedakto

 
Krasić duke pësuar një ndërhyrje nga Roberto Carlos gjatë kohës së tij te CSKA Moscow në vitin 2007

CSKA MoskaRedakto

JuventusRedakto

FenerbahçeRedakto

Huazimi tek BastiaRedakto

Rikthimi tek FenerbahçeRedakto

Lechia GdańskRedakto

Më 30 gusht 2015, Krasić firmosi me klubin polak Lechia Gdańsk. Ai debutoi me skuadrën gjatë pjesës së dytë të ndeshjes së Ekstraklasas ndaj Korona Kielce. Ai shpenzoi tre sezone me klubin.

KombëtarjaRedakto

Golat me kombëtarenRedakto

StatistikatRedakto

KlubetRedakto

KombëtarjaRedakto

Stili i lojësRedakto

TrofeRedakto

ReferimeRedakto


Lidhje të jashtëmeRedakto