Mina (Arabisht: منى) është lagje e Mekës në provincën e Mekës në perëndim të Arabisë Saudite. Lagja ndodhet 5 km në lindje të qytetit të Mekës.

Mina
Lagje
Tenda në Mina gjatë Haxhit
Tenda në Mina gjatë Haxhit

Mina luan një rol të madh gjatë Haxhit. Më shumë se 100,000 tenda me ajër të kondicionuar që mund të strehojnë më shumë se 3 milion njerëz sigurojnë strehim të përkohshëm për pelegrinët vizitues.[1] Në luginën e Mina është Ura Jamaraat, vendi i ritualit të Gurëzimi i Djallit, kryer në mes të lindjes së diellit dhe perëndimit të diellit në ditën e fundit të haxhit. Mina është vendi ku pelegrinët hedhin gurë, duke përkujtuar rastin që Profeti Ibrahim e vrau me gurë Djallin që erdhi mes tij dhe urdhrit që Allahu e kishte caktuar. Shumë pelegrinë në haxh ecin nëpër Qabe shtatë herë, pastaj vizitojnë pusin e Zamzamit. Zakonisht, ata kalojnë natën e tyre të parë në luginën e Mina. Ky ritual ndodh nga e teta deri ditën e dymbëdhjetë të Haxhit. Në Mina, burrat dhe gratë nuk lejohen të flenë së bashku.

Gjatë Luftës Civile Siriane, bashkësia ndërkombëtare i bëri presion Arabisë Saudite që të përdorte qytetin e saj të çadrës pa pushim për të strehuar refugjatët e luftës.[1][2][3]

Rrëmujë më 2015Redakto

Më 24 shtator 2015, një situatë e mbipopullimit shkaktoi më shumë se 2,000 njerëz të mbytur dhe të shtypur deri në vdekje, ndërkohë u plagosën 934 të tjerë gjatë pelegrinazhit vjetor të haxhit në Mina, Mekë. Incidenti ndodhi në kryqëzimin e rrugëve 204 dhe 223 që çuan deri në urën e Jamaraatit. Është aksidenti më vdekjeprurës që ndodh në Haxh, që nga fatkeqësia e vitit 1990 që vrau 1,426 njerëz. Është rrëmuja më vdekjeprurëse e shekullit të 21-të. Kjo rënie e turmës shkaktoi vdekjen e të paktën 2,236.[4] Vlerësimet e numrit të të vdekurve ndryshojnë; Associated Press raportoi 2,411 të vdekur.[5]

ReferimeRedakto

  1. ^ a b if-PV-mk, teleSUR /. "Saudis Accused of Not Taking Refugees Despite 100K Empty Tents". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Saudi Arabia Refugee Policy Controversy: King Salman Condemns 'False Accusations' Over Resettlement Policy". 15 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ mh-CM-mk, teleSUR /. "Saudi Arabia Says Accepted 'Millions' of Syrians, Facts Disagree". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Iran says tests will show cause of diplomat's death in Saudi". AFP. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2015. Marrë më 5 tetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Gambrell, Jon; Ahmed, Baba (9 dhjetor 2015). "Hajj Stampede in September Killed Over 2,400, New Count Finds". The New York Times. Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2015. Marrë më 9 dhjetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)