Miniera e Batrës është një minierë e madhe kromi që ndodhet në Shqipërinë qendrore në qarkun e Dibrës, 40 kilometres (25 mi) në lindje të kryeqytetit, Tiranë. Batra përfaqëson një nga rezervat më të mëdha të kromit në Shqipëri dhe një nga më të mëdhatë në Evropë, me rezerva të vlerësuara prej 0.73 milion ton xehe me klasifikim 38% krom metal. [1] Miniera është pjesë e Masivit të Bulqizës, me një zonë 370km katror e cila ka një trashësi shkëmbi midis 4 km dhe 6km dhe përmban 65 depozita dhe dukuri të verifikuara të kromit. [1] Depozita është eksploruar në thellësi deri në 1560 metra dhe rezervat gjeologjike arrijnë në 12 milion ton, nga të cilat 7.5 milion ton me klasifikim mbi 38% metal krom. [1]

Miniera Batra filloi të funksionojë në 1967. Ndërmjet viteve 1964 dhe 1967 prodhonte mineral kromi vetëm nga dukuritë. [1] Në vitin 1967 filloi prodhimi nga miniera. Prodhimi total i kombinuar i xehes së kromit nga miniera midis 1967 dhe 2006 arriti në 5,561,000 ton. [1] Niveli më i thellë i minierës është Niveli +1560 i cili arrin një thellësi prej 1560 metra . Rezervat e mineralit të kromit të minierës ndahen në dy kategori mbi dhe nën nivelin +1560. Rezervat e provuara të xehes të vendosura mbi Nivelin +1560 arrijnë në 730,000 ton xehe me klasifikim 38% krom metal. [1] Rezervat e provuara të xehes që ndodhen nën Nivelin +1560 aktualisht nuk janë vlerësuar ose llogaritur, por pritet të klasifikohen me 45% metal krom. [1] Miniera u privatizua në vitin 1999.

Referime

Redakto
  1. ^ a b c d e f g "Chromium in Albania" (PDF). mete.gov.al. 2010. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2011-07-06. Marrë më 2010-09-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "mete" defined multiple times with different content