Miro Gavran (Trnava e Epërme, 1961 ) dramaturg, novelist, shkrimtar për fëmijë kroat dhe anëtar i Akademisë Kroate të Shkencave dhe Arteve. Veprat e tij janë përkthyer në 25 gjuhë. Librat e tij kanë pasur më shumë se 150 botime në vend dhe jashtë vendit. Dramat e tij dhe komeditë janë shfaqë premijerë në teatër, në më shumë se 250 vende të botës, dhe ka pas më tepër se tre milionë shikues. Është i vetmi dramaturg i cili jeton në Evropë, që është bërë një festival dedikuar atij, në të cilën luhen vetëm shfaqjet e tij, i cili është në Sllovaki, që nga viti 2003 i quajtur Gavranfest. Është bërë anëtar i Akademisë Ruse të Letërsisë.[1].

Miro Gavran
Miro Gavran.jpg
Miro Gavran në panairin e librit InterliberZagreb
Ditëlindja:1961
Vendlindja:Gornja Trnava, Kroaci Kroacia Kroacia
Kombësia:Kroat
Zhanri:drama, romane, romane, tregime për fëmijë

Tituj të vepraveRedakto

Drama
 • 1983. Creon's Antigone
 • 1986. Night of the Gods
 • 1988. George Washington's loves
 • 1989. Çehovi i thotë lamtumirë Tolstoit [2]
 • 1990. Royalty and rogues
 • 1991. My wife's husband
 • 1993. Dr. Freud's patient
 • 1994. Shakespeare and Elizabeth
 • 1995. Death of an actor
 • 1997. Forget Hollywood
 • 2000. All about women
 • 2003. How to kill the president
 • 2005. Nora in our time
 • 2006. All about men
 • 2007. Parallel worlds
 • 2008. Sekreti i Greta Garbos
 • 2009. The craziest show in the world
 • 2011. Couples
 • 2012. Kukulla

Shfaqjet teatrale, ndërmjet viteve 2000 deri më 2015Redakto

Miro Gavran është dramaturgu më i suksesshëm kroat në dhjetëvjetëshin e pare të shekullit njzetëenjë. Dramat e tij u shfaqen nëpër shumë vende të botës.

Shteti Numri i shfaqjeve
Kroacia 16
Sllovakia 16
Polonia 14
Çekia 10
Gjermania 6
Bosna dhe Hercegovina 5
Franca 5
India 4
Sllovenia 4
Bullgaria 3
Greqia 3
Rusia 3
Shqipëria 2
Austria 2
Italia 2
Lituania 2
Letonia 2
Kosova[3][4] 1
Shtete tjera 7

ReferimetRedakto

 1. ^ http://www.sloboda.hr/hrvatski-knjizevnici-miro-gavran-i-dimitrije-popovic-postali-clanovi-ruske-akademije-knjizevnosti/ Preuzeto 29. travnja 2014.
 2. ^ http://www.kultplus.com/?id=2&l=7812
 3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2016. Marrë më 6 prill 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ http://botasot.info/kultura/388653/cehovi-i-thote-lamtumire-tolstoit-premiere-ne-tkk/

Lidhje të jashtmeRedakto