Mirosllav Kërllezha (kroatisht: [Miroslav Krleža] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help), (7 korrik 1893 - 29 dhjetor 1981) ishte një shkrimtar, enciklopedist dhe figurë e shquar e jetës kulturore të dy shteteve jugosllave: Mbretërisë (1918-1941) dhe Republikës Socialiste (1945 deri në vdekjen e tij në vitin 1981).

Mirosllav Kërllezha

Njëherë Zëvendës President dhe Sekretar i Përgjithshëm i Akademisë Jugosllave të Shkencave dhe Arteve (JAZU), ai shpesh është cilësuar shkrimtari më i madh kroat i shekullit XX dhe më gjerë.[1]

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Miroslav Krleža (1893-1981)". lzmk.hr. Miroslav Krleža Institute of Lexicography. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 13 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)