Miroslav Krleža

shkrimtar kroat
(Përcjellë nga Mirosllav Krlezha)

Mirosllav Krlezha (kroatisht: Miroslav Krleža, (7 korrik 1893 - 29 dhjetor 1981) ishte një shkrimtar, enciklopedist dhe figurë e shquar e jetës kulturore të dy shteteve jugosllave: Mbretërisë (1918-1941) dhe Republikës Socialiste (1945 deri në vdekjen e tij në vitin 1981). Njëherë Zëvendës President dhe Sekretar i Përgjithshëm i Akademisë Jugosllave të Shkencave dhe Arteve (JAZU), ai shpesh është cilësuar shkrimtari më i madh kroat i shekullit XX dhe më gjerë.[1]

Miroslav Krleža 1953.jpg

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Miroslav Krleža (1893-1981)". lzmk.hr. Miroslav Krleža Institute of Lexicography. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 13 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

  Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.