Montenegro Airlines ishte transportuesi flamurtar i Malit të Zi, [1] me seli në Podgoricë . Ajo operonte shërbime të planifikuara dhe charter në të gjithë Evropën nga qendra e saj në Aeroportin e Podgoricës me një bazë të dytë të mbajtur në Aeroportin e Tivatit . [2] Linja ajrore u likuidua nga 26 dhjetori 2020 për shkak të akumulimit të humbjeve të mëdha gjatë pandemisë COVID-19. [3]

Në shkurt të vitit 2021, qeveria e Malit të Zi lançoi një transportues të ri flamurtar, Air Montenegro.

Historia

Redakto

Vitet e hershme

Redakto

Linja ajrore u themelua më 24 tetor 1994, nga qeveria e Republikës Federale të Jugosllavisë . [4] Avioni i parë, një Fokker 28 Mk4000 (i mbiquajtur "Lovćen"), u ble pothuajse dy vjet më vonë në 1996. [4] Fluturimi i parë komercial u zhvillua më 7 maj 1997, saktësisht në orën 10:30 ndërmjet Podgoricës dhe Barit, Itali . [4]

Në prill 2000, Montenegro Airlines u bë anëtare e Shoqatës Ndërkombëtare të Transportit Ajror (IATA). [4] Në qershor 2000, i pari nga pesë avionët Fokker 100 u dorëzua në Aeroportin e Podgoricës . [4] Linja ajrore iu bashkua Amadeus CRS më 5 mars 2003. [4] Në vitin 2004, pilotët e Montenegro Airlines ishin të parët në rajon që iu dha certifikata IIIA. Më 2 korrik të të njëjtit vit, linja ajrore transportoi pasagjerin e saj të miliontë. [4]

Pas referendumit të pavarësisë së Malit të Zi, Serbia u bë një treg ndërkombëtar për kompanitë malazeze. Montenegro Airlines iu desh të ndërpresë fluturimet ndërkombëtare nga Serbia në vende të tjera përveç Malit të Zi, duke humbur kështu linjën fitimprurëse Nish - Cyrih, për shkak të mungesës së politikës së Lirisë së Shtatë . Në një përpjekje për ta anashkaluar këtë, Montenegro Airlines regjistroi një linjë ajrore të veçantë në Serbi të quajtur Master Airways, por asaj iu mohua një licencë operimi gjoja për shkak të politikave proteksioniste të qeverisë serbe . Më 23 korrik 2007, Montenegro Airlines porositi 2 Embraer 195 për të rritur flotën e saj dhe rrjetin e destinacionit. Avioni është dhënë me qira nga GECAS për një periudhë 8-vjeçare. I pari nga dy Embraer E-195 mbërriti në Aeroportin e Podgoricës më 5 qershor 2008. Dorëzimi i Embraer-it të parë u pasua nga futja e fluturimeve të rregullta në Londër-Gatwick dhe Aeroporti Ndërkombëtar Milan-Malpensa .

Më 17 prill 2009, El Al dhe Montenegro Airlines lëshuan një deklaratë të përbashkët duke përsëritur interesin e madh të El Al për të blerë 30% të aksioneve, [5] por plani dështoi. [6] Linja ajrore mbetet një kompani në pronësi të qeverisë dhe gëzon mbështetje financiare dhe proteksioniste nga qeveria. [7]

Zhvillimi që nga viti 2010

Redakto

Pas mbërritjes së çiftit të parë të linjës ajrore Embraer E-195, Montenegro Airlines i kërkoi Embraer të ndryshonte porosinë e mbetur të mbetur në E-175. [8] Sidoqoftë, E-195 e tretë u dorëzua gjithsesi, [9] dhe kështu porosia e katërt e mbetur do të ishte një E-175. [10] [11] Më 6 korrik 2012, media lokale citoi se Montenegro Airlines ka ndryshuar përsëri porosinë e katërt, këtë herë duke kërkuar një model E-190LR. Avioni u dorëzua në maj 2014. [12] Në nëntor 2014, Montenegro Airlines nxori në shitje të dy Fokker 100-at e saj. Megjithatë, deri në qershor 2015 nuk është gjetur asnjë blerës dhe avioni ka të ngjarë të skrapohet. [13]

Likuidimi dhe kompania e re

Redakto

Në gusht 2016, u raportua se llogaritë që i përkisnin Montenegro Airlines ishin ngrirë pasi linja ajrore dështoi në përputhje me një vendim gjyqësor në lidhje me pagesën e borxheve ndaj operatorit të aeroporteve të vendit. Montenegro Airlines i detyrohej kompanisë më shumë se 15 milionë dollarë. [14]

Në dhjetor 2020, Qeveria e Malit të Zi njoftoi mbylljen dhe likuidimin e kompanisë në javët e ardhshme duke deklaruar keqmenaxhimin dhe akumulimin e humbjeve për disa vite. [15] [16] Menjëherë pas kësaj, është bërë e ditur se linja ajrore do të pezullojë të gjitha fluturimet nga data 26 dhjetor 2020 duke shënuar përfundimin e operacioneve të saj. [3]

Më 29 dhjetor 2020, u njoftua nga ministri Mladen Bojanić se Montenegro Airlines do të riorganizohej dhe do të zëvendësohej me një kompani të re To Montenegro (2 Mali i Zi), si linja e re ajrore me flamur malazez. [17]

Në fund të vitit 2020 u zbulua se një numri individësh të afërt me partinë në pushtet DPS, si lideri fetar i diskutueshëm Miraš Dedeić, iu dhanë bileta falas ose zbritje të konsiderueshme për fluturimet e Montenegro Airlines. [18]

Në prill 2021, u raportua se qeveria malazeze e bëri Air Montenegro emrin zyrtar për projektin ToMontenegro dhe se linja ajrore do të fillonte të përdorte dy nga ish-avionët Embraer-195 të Montenegro Airlines. [19]

Në qershor 2021, ish-drejtorët, pilotët, ekuipazhi i fluturimit dhe punonjës të tjerë të Montenegro Airlines i raportuan Administratës së Falimentimit pretendime prej 205 milionë dollarësh për paga, taksa, kontribute, mëditje dhe tarifa. [20]

Destinacionet

Redakto

Në kohën e mbylljes, Montenegro Airlines shërbente 18 destinacione në Danimarkë, Francë, Gjermani, Itali, Rusi, Austri, Slloveni, Serbi, Zvicër dhe Mbretërinë e Bashkuar . [21]

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
 1. ^ "Flag carriers of the former Yugoslavia urged to unite". Centre for Aviation. 10 prill 2012. Arkivuar nga origjinali më 2012-10-31. Marrë më 24 korrik 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Directory: World Airlines". Flight International. 2007-04-10. fq. 52. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Montenegro's indebted state airline ceases operations". CTV News. 2020-12-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c d e f g "Istorijat". Montenegro Airlines. Arkivuar nga origjinali më 2012-10-01. Marrë më 2012-10-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "El Al conducting talks to buy Montenegro Airlines stake - Israel News | Haaretz Daily Newspaper". Haaretz.com. Reuters. 2009-04-16. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2009. Marrë më 2012-10-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "EX-YU aviation news: El Al dumps Montenegro plans". Exyuaviation.blogspot.com. 2009-09-09. Marrë më 2012-10-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Montenegro erlajns na izdisaju, država jedini spas - Vijesti online". Vijesti.me. 2012-04-28. Arkivuar nga origjinali më 2012-06-29. Marrë më 2012-10-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "EX-YU aviation news: Montenegro Airlines changes aircraft order". Exyuaviation.blogspot.com. 2009-05-29. Marrë më 2012-10-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Photos: Embraer ERJ-190-200LR 195LR Aircraft Pictures". Airliners.net. 2010-07-19. Marrë më 2012-10-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Dan online - Ekonomija: Đurišić naručio četvrti "embraer" - 2011-05-12". Dan.co.me. 2011-05-12. Marrë më 2012-10-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Naručen četvrti Embraer". Aviokarte.Hr. 2012-10-03. Arkivuar nga origjinali më 2012-05-25. Marrë më 2012-10-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "M.Erlajns dobio novi avion". Radio Televizija Crne Gore. Marrë më 2014-05-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ ch-aviation.com - Montenegro Airlines pulls Fokker 100s off market 19 June 2015
 14. ^ ch-aviation.com - Montenegro Airlines accounts frozen over ACG debts 12 August 2016
 15. ^ "Montenegro Closes Indebted National Airline | Balkan Insight". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ aerotelegraph.com (German) 25 December 2020
 17. ^ Bojanić: Nova kompanija zvaće se "2 Montenegro", 29 December 2020, Vijesti
 18. ^ Stojović, Mladen (2020-12-31). "Montenegro Airlines za Miraša TOTAL FREE, besplatno letjeli i Ana i Jefto". Objektiv Crna Gora (në boshnjakisht). Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2021. Marrë më 2021-01-01.
 19. ^ Podgorica rebrands ToMontenegro as Air Montenegro - CH-Aviation
 20. ^ "Милионска потраживања директора и пилота МА у стечају". Дневник (në serbisht). Marrë më 2021-06-21.
 21. ^ montenegroairlines.com - Destinations retrieved 12. July 2018

Lidhjet e jashtme

Redakto
Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Montenegro Airlines.